A Holokauszt Magyarországi Áldozatainak Emléknapján újabb botlatókövet avattak Zuglóban, ezúttal a Rákosfalváról elhurcolt Brosán Józsefnek állítottak emléket.
Brosán József rákosfalvi nyomdász volt, zsidó származása miatt munkaszolgálatra kötelezték, majd 1943-ban a Don-kanyarhoz vezényelték. Egy túlélő elmondása szerint január 15-én egy állítólagos szökési kísérlet miatt agyonlőtték. Sírja ismeretlen helyen található, de a Magyar Zsidó Kulturális Egyesületnek – valamint Günter Demnig kölni szobrászművésznek – köszönhetően immár van egy emlékhelye a szülőföldjén.
„Édesanyám szerelme volt, ő rám hagyta a Brosán Józseftől kapott gyűrűjét, ami engem arra inspirált, hogy ezt az emlékhelyet kezdeményezzem” – mesélte dr. Várkonyi Judit az április 16-i Gvadányi utcai botlatókő-avatáson.
Április 16-án egy másik botlatókövet is avattak a Gvadányi utcában. Az 1944 októberében Auschwitz-ban megölt Goldner Adolf emlékhelye eredetileg a Gizella utcában volt, ám onnan ismeretlen okból eltűnt. Ezt pótolták Rákosfalván, de a tervek szerint ez a kő visszakerül majd eredeti helyére.
Rózsa András polgármester az ünnepségen elmondta, ezek a kövek az emlékezés részét képezik. „Mert emlékezni nemcsak a jóra, szépre lehet és kell, hanem a borzalmakra is. Már csak azért is, hogy soha többé ne történhessen ilyen” – fogalmazott.
A Günter Demnig német szobrász által kezdeményezett emlékhelyek száma mára már a százezret közelíti Európában. Ebből Magyarországon körülbelül 800 botlatókő található.