Emléktáblát avattak a Semsey Andor utca 15. számú ház falán, ahol a vészkorszakban a sok üldözött ember életét megmentő budapesti cionista segélyező- és mentő bizottság, (Vaadat Ezra ve Hacala) a hazai zsidó önmentés szervezetének irodája működött, és ahol számos üldözött lelt menedékre.
A vészkorszakban ebben az épületben működött Itt lakott Brand Jenő és felesége, Brand Hansi, továbbá itt tevékenykedett többek között Komoly Ottó, Kasztner Rezső, és Szilágyi Ernő. Legyen áldott emlékük!” – olvasható a táblán.
Mint köztudott Zuglóban több zsidómentő központ is működött. A Thököly úti Slachta-háznál, illetve az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Gimnázium és Gyakorló Általános Iskolánál már régóta megemlékezhetnek a túlélők és a rokonok, mostantól pedig a Semsey Andor utca 15. szám előtt is lehetőségük nyílik majd kegyeletük leróvására. Köszönhetően annak, hogy a Raoul Wallenberg Egyesület, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány, a Magyarországi Cionista Szövetség és a Zuglói Önkormányzat összefogott annak érdekében, hogy az egykori segélyező- és mentő-bizottságnak emléket állítson. Ehhez persze az is kellett, hogy a Semsey Andor utca 15. szám alatti társasház lakóközössége is egyhangúlag támogassa a kezdeményezést.
Sajnos, nem minden esetben támogatják a kezdeményezést a lakók – mondta Sebes József, a Raoul Wallenberg Egyesület elnöke a decemberi táblaavatón, hozzátéve: ezért is öröm, ha egy lakóközösség ennyire támogatónak bizonyul.
Kardos Péter zuglói főrabbi, egykori holokauszttúlélő elmondta, az embermentés nemcsak azért bizonyult merész vállalkozásnak, mert az akkori fasiszta, nyilas hatalom üldözte őket, hanem azért is, mert a háborút követően a túlélők közül is sokan támadták őket. Ha tudtak a holokausztról, akkor miért nem tettek ellene.
Amit ők tettek, az minden elismerést megérdemel. Kközülük többen, többek között Slachta Margit és az ebben a házban tevékenykedő Komoly Ottó is az életével fizetett azért, hogy emberek százait mentette meg – mondta.
Horváth Csaba polgármester szerint Zuglóban kiemelten fontos ezekről a dolgokról nyíltan beszélni, hisz azokban az években a nyilas borzalmaknak és az életmentésnek is kiemelt helyszíne volt a kerület. Egy-kétszáz méteren belül található a Thököly úti nyilas pártház épülete, a kivégzések helyszínéül szolgáló Thököly úti zsinagóga, a pártházzal szemben működő Szociális Testvérek Társasága, melyet Slachta Margit alapított, és ahol rengeteg zsidót bújtattak, és nincs messze tőlük a Radnóti Gimnázium épülete sem, melyben Ocskay László százados 2500 zsidó ember életére vigyázott, illetve a Semsey Andor utcai ház sem, ahol a már említett cionista zsidómentő szervezet működött.
„Ez az emléktábla itt, ennek a Semsey utcai háznak a falán két dologra figyelmeztet minket: arra, ami történt és arra, ami soha többé nem történhet meg!” – mondta Horváth Csaba polgármester ünnepi köszöntőjében.
A zuglói táblaavatás az egyik első lépése annak a programsorozatnak, melyet a magyarországi zsidó szervezetek a holokauszt nyolcvanadik évfordulója alkalmából szerveznek majd 2024-ben országszerte.