Sivadó János rendőr főtörzsőrmester az Erősebb nem a családon belüli erőszak ellen című plakátkampány a kiszolgáltatott emberek megsegítése miatt vett részt.
– Miért mondott igent a felkérésre?
– Munkánk során sajnos sokszor találkozunk kiszolgáltatott emberekkel, akik segítségre szorulnak. Ezt a kiszolgáltatott helyzetet gyakran valamely közeli hozzátartozó teremti meg azért, hogy uralkodni tudjon a másikon. Egy családon belül a problémák, gondok legtöbbször négy fal között maradnak, hiszen a bántalmazott többnyire szégyelli kiszolgáltatott helyzetét, és nem jelez, nem kér segítséget. A régi időkben elfogadott volt, hogy otthon, a családi légkörben elcsattan 1-2 pofon, a kereső fél uralkodik a család többi tagja felett. Ez ma már szerencsére nincs így. Többgyermekes családos apaként is mondhatom, hogy a mai családkép már egyenrangú felekből áll, mindenkinek ugyanannyi joga van, mint a másiknak. Egy család akkor működik jól, akkor tud kellő alapot adni a családban nevelkedő gyermeknek, ha kiegyensúlyozott, légkör van megteremtve. Ez a légkör, ez a kapcsolat példaként tükröződik a gyermeknek.
– Ön szerint mit lehet tenni ez ellen?
– A családon belüli erőszak ellen két irányban kell fellépnünk. Egyszer a bántalmazott, és egyszer a bántalmazó felé.
A bántalmazott felé ahhoz, hogy segíteni tudjunk, tudnunk kell az esetről. Tudatosítanunk kell az emberekben, hogy nem kell szégyellni, titkolni, ha valakit bántanak, hanem minél hamarabb segítséget kell kérni. A közfelfogás szerint mi nem segítünk csak ha „vér folyik” – ez nem igaz! Amint tudomást szerzünk egy bántalmazásról, minden tőlünk telhetőt megteszünk azért, hogy a bántalmazott biztonságba kerüljön, és a bántalmazó megfelelő büntetésben részesüljön. Ahhoz, hogy a bántalmazó merjen segítséget kérni, szükség van a figyelemfelhívó kampányokra, bátorítani kell, hogy ne tűrjön tovább. Egy ilyen esetben – mivel a bántalmazással bűncselekmény valósul meg, mi vagyunk az illetékesek eljárni, ezért azt is tudatosítani kell, hogy kérjen tőlünk, rendőröktől segítséget, mert igenis van eszköz a kezünkben.
Munkánk során nem csak a megakadályozás, hanem a megelőzés is fontos feladatunk.
A bántalmazó felé pedig főként a megelőzésen van a hangsúly. A bántalmazók többsége olyan légkörben nevelkedett, ahol bántalmazást látott, vagy ő volt a bántalmazott. Nekik ez természetes viselkedés. Fel kell hívnunk rá a figyelmüket, hogy viselkedése nem elfogadható. Tudatosítani kell bennük, hogy az, amit természetesnek vesz, amiben esetleg felnőtt, nem megengedett. Egy családban a férfi feladata nem bántani, hanem megvédeni a családtagjait mindig, minden körülmények között. Ahogy mi rendőrök a makrokörnyezetben a törvényeket betartva megvédjük az embereket, úgy a családfőnek a család mikrokörnyezetében kell megvédenie a saját családját. Otthon, mint egy rendőrnek neki kell a család érdekeit szolgálni, a család tagjait megvédeni.
Ezért vállaltam el a felkérést. Részvételemmel minden rendőr kollégámat képviselem, és tudatosítani szeretném az emberekben, hogy a kapcsolati erőszak általunk is elítélt cselekmény, ami ellen a törvény erejénél fogva segítséget is tudunk nyújtani. Ha csak egy ember is elgondolkodik rajta, hogy otthon neki kell védelmeznie, és törekszik arra, hogy indulatait kordában tartva ezt meg is tegye, már megérte!