Intenzív kulturális és szakmai program várta Zugló küldöttségét a Sport4U program második napján. Míg a gyermekek fociztak és a sportcentrumban fürödtek, addig a felnőtt csoport ellátogatott Raciborz Kulturális Központjába, a városi könyvtárba és a sportcentrumba.
A Kulturális Központ több mint ötszázfős színházterme, sokrétű programjai, mely a színházi darabok, a könnyű és komolyzenei események mellett, kiállításoknak is helyt ad, inspiráló hatással volt a küldöttségre. Joanna Maksym-Benczew, a központ vezetője az éppen zajló Offka címet viselő rendezvénysorozatról beszélt, mely gazdag gyermek és felnőtt programokkal szolgált a helyieknek. A névről kiderült, hogy a város jótevőjének Boldog Eufémiának a beceneve volt. A kulturális programok nemcsak a négy fal között, de a város különböző részein is zajlanak.
A központ részét képezi még egy felújításra váró régi épület, ahol a város nagy múltra visszatekintő hagyományőrző csoportja működik. Elmondta, hogy mivel városuk 85 százalékát porig rombolták a második világháborúban a „felszabadító”, majd visszavonuló szovjet csapatok. Így aztán minden feltárt régészeti elemnek örülnek, büszkén mutatták az épület aljában feltárt 18. századi pincét a látogatóknak.
A másik kulturális esemény a valamikori domonkos rendi zárdában a helytörténeti kiállítás megtekintése volt. A helyszínen Julia Cwikla tartotta a tárlatvezetést. A küldöttség a város történetéről ismerhetett meg részleteket. A múzeum legkülönlegesebb elemét egy egyiptomi jómódú nő, Dzed-Amonet-Ius Anch múmia képezi, amelyre nagyon büszke a város. Felmerül a kérdés, hogyan kerül egy egyiptomi múmia egy lengyel kisvárosba. Nászajándékba érkezett a városba, de a szeretett hölgy nem fogadta el, így végül a városé lett az ajándék.
A szerteágazó vizsgálatok azt mutatták ki, hogy a nő időszámításunk előtt kétezerben élhetett, és vélhetően szülés után vesztette életét.
Ezután fogászattörténeti kiállítást tekintettek meg.
A program következő állomása a városi könyvtár volt, ami 1948-ban alakul. Kiderült, hogy hatvanezres város hét fiokkönyvtárral rendelkezik, a könyvek ingyenesen kölcsönözhetők, és számos ingyenes programot nyújtanak a lakosoknak, kezdve a gyermekeknek szervezett tematikus könyvtári éjszakákon, az Apa-baba klubjukon túl koncerteknek és színházi előadásoknak is helyet ad ugyan nem a könyvtár termei, hanem a lépcsője, ahol bemutatták már többek között Ionescu Kopasz énekesnőjét is, de képzőművészeti projekteknek, motivációs beszélgetésnek is helyt ad a könyvtár, tájékoztatta a csoportot Malgorzata Michalcziyk, a könyvtár vezetője.
A Raciborz Sport és Szabadidő központjának kiterjedt területét, a sportpályát, a fürdőt, a készülő jégpályát és a terveket Pawel Krol igazgató mutatta be a küldöttségnek.
Kinisch Andrea, ifjúsági és testvérvárosi kapcsolatokért felelős tanácsnok összefoglalójában kiemelte, hogy a testvárosi találkozón a zuglói intézmények szakemberei szép számmal részt vettek, hiszen a küldöttség tagjai között az önkormányzat szakemeberein túl a Zuglói Család- és Gyermekjóléti Központ, a ZÖR, a Cserepesház Non-Profit Kft., a Teleki Blanka Gimnázium munkatársai is képviseltették magukat az Európai Bizottság „Testvérvárosi kapcsolatok” programja által támogatott eseményen. A tanácsnok többedszer járt a lengyelországi testvérvárosban, Racibórzban, amit életteli, nyüzsgő városnak ismert meg, ahol rengeteg színes kültéri és beltéri programot kínálnak a lakosságnak.
Minden alkalommal azt tapasztalta, hogy nagyon komolyan felkészül a város a küldöttség fogadásra, a kulturális és a szakmai programokon keresztül hasznos információkhoz jut mindkét fél. Kiemelte Karolina Kuniczka, Racibórz polgármesteri hivatala promóciós, kulturális, idegenforgalmi és sport osztálya vezetőjének konstruktív munkáját, aki a magyar csoportot navigálta a helyszínen. Ahogy fogalmazott, mindig maximálisan kielégíti a csoport igényeit. Azt látja, hogy ez az együttműködés nagyon hasznos információkhoz juttattja mindkét várost. Ifjúsági, művészeti téren egyaránt rengeteg tapasztalattal rendelkezik mindkét fél.
„A szombati kulturális és szakmai program azt mutatta, hogy Racibórz sokat fektet a kultúrába, aminek nagyon jó példája a Raciborzi Kulturális Központ működése”- tette hozzá Kinisch Andrea.
A jövőre nézve úgy látja, hogy a zuglói médiában is érdemes lenne helyt adni a testvérvárosok bemutatásának, aktuális programjainak, mindezt azért, hogy a zuglóiak is tájékozódjak az ott zajló kulturális, szakmai és sporteseményekről, és hogy megismertessük a testvérvárosi együttműködés részleteit és magukat a városokat is.”
„Testvérvárosi parkot tervezünk létrehozni az Egressy téren, ahol – Racibórz mintájára – Zugló összes testvérvárosát egy-egy pad jelképezné, a rajta elhelyezett emléktáblával. Az ötletet a racibórzi példa adta, mely egy köztéri szoborcsoportot formál: egy mozgó földgömb körül a testvérvárosok oszlopokba vésett nevei szerepelnek, valamint a város arborétumában bükkcsemeték jelzik a testvérvárosokkal fennálló élő kapcsolatot.”- osztotta meg Zugló Önkormányzata által támogatott terveit Kinisch Andrea.
Tóth Attila, a szabadidősport feladatok felügyeletét ellátó tanácsnok, aki szintén többször vett részt a találkozókon, a jelenlegi programsorozatot nagyon hasznosnak, tanulságosnak értékelte.
A mostani programok közül a hozzá közel álló Raciborzi Kulturális Központ látogatását tartotta a leginspirálóbbnak, persze a sportközpont után.
„Zuglónak is nagyon kellene egy kulturális központ, és hát sokkal többet kellene kultúrára költenünk, de a lengyelekhez képest a lehetőségek nálunk korlátozottabbak” – nyilatkozta lapunknak Tóth Attila. A városi könyvtár látogatása során azt tapasztalta, hogy a város mindent megtesz, hogy különböző programokkal visszaadja az olvasás szeretetét.
„Szabadidősport területén, kisebb város lévén, máshogy szervezkednek. Saját fürdő, jégcsarnok és minden más. Vakmerő de jó ötletnek tartom– pont ottlétünkkor zajlott – a 24 órás városi futás csapat és egyéni szinten. Minden területen lenyűgöz a lengyel emberek akarata, kreatív hozzáállása. Sok mindent tanulhatunk a lengyelektől. Ha egyre több szakmai programot szervezünk, nem csupán a lengyelekkel, hanem a többi testvérvárossal is, az mindenkinek a hasznára válik.” – zárta szavait Tóth Attila.