Milyen állatot válasszunk kedvencünknek? Mi a lényege a felelős állattartásnak? Ezekkel az alapvető kérdésekkel foglalkozik a Panelkutya Egyesület szervezésében, Zugló Önkormányzatának támogatásával megnyílt Szelídített Paneldzsungel című november 29-én megnyílt kiállítása, ahol gyakorlatilag a kutyától kezdve a hörcsögön, a vadászgörényen, a papagájon, tengerimalacon, a macskán, a nyúlon át minden kisállatról található érdekes leírás, melyben tulajdonságaik és tartásukkal kapcsolatos fontos részletek vannak izgalmas formában felsorolva. A kiállítás 2024. január 25-ig látogatható.
Az esemény fővédnöke, Hajdu Flórián alpolgármester nyitotta meg a kiállítást, mely Zugló Önkormányzata civil szervezetek 2023. évi környezetvédelmi programjának támogatására kiírt pályázatból részesült.
Méltatta Baráth Ágnes, a Panelkutya Egyesület elnökének 17 éve tartó önként vállalt munkáját, amelynek eredményeit nemcsak az alpolgármester egyéni választókörzetének polgárai élvezhetik, hanem egész Zugló, hiszen a Zsálya parki kutyafuttató működtetésének tapasztalatait az egész kerületben önkéntesen vállalt felmérésekkel tovább tudja adni. Baráth Ágnesnek, a felelős állattartás úttörőjének a közösségszervező szerepét is kiemelte.
Hajdu Flórián lapunknak elmondta, hogy gyermekkorában a szülei kutyát tartottak, ő magát kutyásnak véli. Három gyermeke is régóta szeretne egy kiskutyát, már nehezen tud nekik nemet mondani. Azt tervezi, hogy hamarosan Baráth Ágnes véleményét kikérve a felelős kutyatartásról a családja bővül majd egy kedvenccel.
Baráth Ágnes lapunknak beszélt a felelős állattartás alappilléreiről, melynek legfontosabb eleme, hogy az életvitelünkhöz képest válasszunk állatot, vagyis aki egész nap dolgozik, az ne kutya mellett döntsön.
Mielőtt az állatfajtát kiválasztaná az ember, alaposan olvasson utána, hogy milyen tulajdonságai, igényi vannak az állatnak, és csak ezután válasszon. Egy családban soha ne a gyermek döntsön, hiszen a felnőtt fogja gondozni a házi kedvencet. Kitért arra is, hogy az a legszomorúbb, amikor valaki megunja házi kedvencét és egyszerűen kiteszi az utcára. Az emberek mellett élő állatok nehezen vagy egyszerűen nem tudnak alkalmazkodni a nem gondoskodó utcai környezethez. Az állatokról való gondoskodáshoz az etetésen túl hozzátartozik a velük való rendszeres foglalkozás és az orvosi ellátás, ami nem olcsó mulatság.
A kiállítást megnyitó köszöntőjében Baráth Ágnes elmondta, hogy ugyan ő alapvetően „kutyás”, de a kiállításra készülve, a kiállítás anyagát összeállítva az összes választható házikedvenc tulajdonságát, tartását megismerte. Meglátása szerint érdekes viszony van ember és állat között, vannak olyan emberek, akik nem hajlandók a hozzájuk betérő állatot befogadni, vannak olyanok, akik gondolkodás nélkül mindet befogadják, továbbá vannak az állatmentők, akik a megunt, utcára tett állatokkal foglalkoznak, fedelet, orvosi ellátást majd a lehetőségekhez mérten új gazdit biztosítanak.
A kiállítás valóban nagyon informatív, aki most éppen kisállat választás előtt áll, érdemes ellátogatnia. Kiderül például, hogy a vadászgörény mindent eldug, a gazdája holmiait, de az ételét is. Mivel ő nyers táplálékon él, nem kellemes érzés, amikor a gazdi a párnája alatt egy nyers májjal ébred.
A kiállításon megosztott információkat Baráth Ágnes az állatmentőkkel lektoráltatta, akik közülük sokan képviseltették magukat a kiállításon. Név szerint a Magyar Vadászgörény Klub, a főleg sünökkel foglalkozó Sündörgő Állatmentők, a Papagájvilág alapítvány, akiknek képviselője elmondta, hogy nem támogatják a papagáj tartást panellakásokban, a rágcsálók „képviseletében” az Együtt a Kisállatokért Alapítvány, valamint a Magyar Tengerimalac-védő Közhasznú Egyesülete. Bemutatkozott a zuglói Gombos Erzsébet, Böbe terápiás kutyamasszőr, tréner és Tanai Csaba született látássérült, aki a vakvezető kutyákkal kapcsolatos szemléletformálással, érzékenyítéssel foglalkozik.