Az önkormányzat tavalyi gyermekjóléti és gyermekvédelmi feladatainak átfogó értékelése, a gyermekvédelmi koncepció cselekvési tervének végrehajtása, az azzal kapcsolatos idei feladatok álltak a gyermekvédelmi kerekasztal soron következő ülésén.
Az idei első tanácskozást Horváth Csaba polgármester nyitotta meg, aki hangsúlyozta: gyerek és gyerek között nem lehet különbség, s rámutatott, hogy a hétfői program kapcsán több terület szakemberei találkoznak, akik azokon a problémákon is segítenek, amelyek nem a családokon múlnak. Mint fogalmazott, a jógyakorlatok átemelésével még hatékonyabbak lehetnek, ráadásul az önkormányzatnak is van mozgástere, így változtathat a segítségnyújtási folyamatokon, azok részletein.
A több mint 20 szakember részvételével zajló programon Horváth Zsolt alpolgármester megemlítette, hogy egyre sűrűbbek az kerekasztal megbeszéléshez hasonló egyeztetések, amihez mindenki hozzáteszi a tudását, amit azért fontos, mert csak így tudnak eredményesek lenni.
Bondorné Gyurcsi Mária, a humánszolgáltatási főosztály vezetője ismertette a résztvevőkkel a már előzőleg írásban kiküldött átfogó értékelést, amelyből egyebek mellett kiderült, hogy egy-egy támogatási formát hányan és összesen milyen összegben kaptak tavaly a kerületben élők. Az is világosan látszik, hogy az egyéb, a gyermekvédelmi törvényben nem szabályozott pénzbeli és természetbeli juttatás (születési, tanévkezdési támogatás, karácsonyi csomag, babacsomag, SNI-s gyerekeket támogató pályázat) biztosítására is odafigyel az önkormányzat. Pontosan körvonalazódik az is, hogy a kerület intézményei, a Zuglóban működő alapítványok, egyesületek is minden tőlük telhetőt megtesznek a gyermekvédelem területén, és azért, hogy segítenek azoknak, akiknek valamiért szükségük van rá.
A dokumentum Zuglói Család- és Gyermekjóléti Központra vonatkozó részét az intézmény vezetője, Varga Sándor vázolta fel. Elhangzott, hogy tavaly is nőtt az ellátandó gyerekek száma, s az intézményekből egyre több jelzést kapnak szülői elhanyagolásról, bántalmazásról, bullyinról, vagyis iskolai zaklatásról, magatartási zavarokról. Varga Sándor komoly sikernek értékelte, hogy egyetlen újszülöttet sem kellett gondozásba venni, ugyanakkor aggasztónak nevezte, hogy csaknem minden második gyerek kerül ellátásba, vagyis nem a szüleivel él.
A gyerekek önkormányzati nyári táboroztatását a Zuglói Sport és Rendezvényszervező Kft. biztosítja, amelyek vezetője, Hámori György szerint problémás, hogy van olyan gyerek, aki mind a 10 hetet náluk tölti. A soltvadkerti üdülésről elhangzott, hogy a 25-tól akár 80 százalékos kedvezményt is kaphatnak a szülők. Mindkét helyszínen, a Kövér Lajos utcai sportpályán és vidéken is gondot jelent, a pedagógushiány. Ezzel kapcsolatban Kinisch Andrea önkormányzati képviselő, a kerekasztal vezetője és Kisné Szivcsovics Nikolett képviselő azt mondták, hasznos lehet megkeresni egyes oktatási intézmények tanulóit, dolgozóit, hátha valaki szívesen táboroztatna. Farkas Tibor Jánosné, a Zuglói Egyesített Óvodák vezetője is megemlítette, hogy az ovikban dolgozó gyógypedagógusok, pedagógiai asszisztensek körében is érdeklődhetnek. Elmondta továbbá, hogy az ovikban is vannak olyan gyerekek, akik nyáron is járnak az intézménybe, a szüleik mindig igénybe veszik az ügyeletet is, és szerinte vannak olyan esetek, hogy a táborokban, ovikban van a legjobb helye a kicsiknek. Gitidiszné Gyetván Krisztina védőnő pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a kollégái mindig ott vannak a táborokban, de sokszor nehézséget okoz, hogy betegen, például kezeletlen cukorbetegséggel járnak a gyerekek.
Horváth Zsolt alpolgármester hangsúlyozta, a Varga Zoltán Sportpálya nem alkalmas a táboroztatásra, hiszen a pálya akár 60 Celsius fokra is felmelegszik, ezért bízik abban, hogy jövőre már az önkormányzat Római parti épületében is táborozhatnak a zuglói gyerekek.
A nyári programok tekintetében Kinisch Andrea azt mondta, a kulturális programok mellett fejlesztő (például önfejlesztő, konfliktuskezelő) tréningek is lehetnének, és szerinte az is fontos, hogy ne legyenek külön az ép és az SNI-s gyerekek.
Kisné Szivcsovics Nikolett a ZCSK beszámolójára visszakanyarodva nyomatékosította, hogy esélyegyenlőségi tanácsnokként vesszőparipája az akadálymentesítés, és nem érti, miért nem megoldott az intézmény infokommunikációs akadálymentesítése, az új telephely ügye, és rámutatott, a munkatársak leterheltségére is.
A Gyermekjóléti Központ szakmai vezetője, Mahr Urbán Beatrix véleménye szerint a tankerületet is érdemes lenne bevonni a gyermekvédelmi intézkedésekbe, mert – mint fogalmazott – egyre több bántalmazásról számolnak be a köznrvelési intézméenyekből és rámutatott arra is, hogy nagyon sokat kell foglalkozni a rossz mentális állapotban lévő szülőkkel.
A jelenlévők megszavazták, hogy a képviselő-testület elé ajánlják az átfogó értékelést.
A gyermekvédelmi koncepció cselekvési tervével kapcsolatban elhangzott, hogy minden intézményben sikerült aláíratni az elköteleződési nyilatkozatot, amelyben az ott dolgozók vállalják, hogy sem verbálisan, sem fizikailag, sem szexuálisan nem bántalmazzák a gyerekeket, s tisztázták a koncepcióban szereplő fogalmakat is.
Idén fontos cél a gyermekjogok érvényesítése, az áldozattá válás megelőzése – ezekben fontos szerepe van egyebek mellett Zuglói Közbiztonsági non-profit Kft.-nek, s Kinisch Andrea kimelete, egy kisokos elkészítése is tervben van. A kerekasztal vezetője ebben az évben még 2-3 gyermekvédelmi kerekasztal megbeszélés megszervezését tervezi, a következő várhatóan szeptemberben lesz.