Zugló zöldebb, élhetőbb környezetéről folyt pezsgő ötletbörze civil szervezetek, csoportok, cégek, intézmények képviselőinek és magánszemélyek részvételével önkormányzati kezdeményezésre a Házasságkötő teremben. Csikai Mária az önkormányzat pályázati osztályának projekt menedzsere moderálásával számos építő gondolat fogalmazódott meg többek között a kerékpározás, a komposztálás, a zöld felületek növelésének, fenntartásának témáiban. A lakosság rendszeres tájékoztatását, képzését, vagyis a szemléletformálást tartották a legsürgetőbbnek a megjelentek.
A kerékpározás népszerűsítésének témájában érkezetek ötletek például bringatárolási, kültéri pumpa és szerszám elérhetőségeinek lehetőségéről, de bringás rendezvények szervezéséről, KRESZ-pálya kialakításáról is. Fontosnak vélték az úgynevezett városi hőszigethatás csökkentését, erre is születtek ötletek. Ez a jelenség megnöveli a városok hőmérsékletét, mivel a beton, a panel, a tégla vagy a bitumen a természetes zöldterületekkel ellentétben sokkal jobban elnyeli a napsugárzást, és meg is tartja a hőt. Szintén fokozza még a jelenséget, hogy a kertes házakban, a kerítésekhez is rengeteg követ, de az udvarokon murvát is használnak, ami megint megtartja a meleget. Több megoldás is felmerült ennek ellensúlyozására, egyebek mellett a parkolók fásítása, a fák gondozása, olyan akciók szervezése, amelyek segítenek visszaállítani a kertekben a zöld felületeket, mindez a szélsőséges időjárás okozta károk enyhítésére is hasznos megoldás lehet.
A Rákos-patak revitalizációjának folytatásával a természetes élőhelyek bővítése is megfogalmazódott a szemléletformálás fontosságával együtt.
Túl azon, hogy szóba került a veszélyes hulladékok begyűjtésének megoldásai, a hulladék termelődésének megelőzése egy nagyon fontos eleme volt a beszélgetésnek. A komposztálás mellett Csikai Mária kiemelt két kezdeményezést, amely a lejárat közeli élelmiszerek elérésében segít, ilyen a Munch és a Rakun applikációk, de a Bosnyák téri piacon az őstermelők népszerűsítése is szóba került.
Az Angol utcában egy új közösségi kert kialakításról is folynak az egyeztetések, a már meglévő két közösségi kertben pedig a képzések megszervezése is terítékre került.
Zombory Pál, Zugló főkertésze üdvözölte az ötleteket, a komposztálás esetében felvetette, hogy a komposztnak akkor van értelme, ha azt fel is használják. Többek között beszélt még arról a kezdeményezésről, amely a Zuglói kertekben lévő, különleges idős fák gondozását érinti, amelyek ápolásához az Önkormányzat mérsékelt támogatást nyújtana a kerttulajdonosoknak, például lemosópermetezést, gallyazást biztosítana.
Emellett a murvás területek felszámolását is ösztönözné a hivatal.
A főkertész is a tájékoztatást és a növények ültetésén túl azok gondozását emelte ki a beszélgetés során.
Az ötletbörze során megvitatták az aktív lakossági mikroközösségek a fenntarthatóbb életmódért, az energiatanácsadás és energiaszegénység elleni programok témáit is.
A beszélgetésben hasznos ötlettekkel álltak elő a Virágzó Zugló, a ZUG Közösségi Kertek, Garay Klára városvédő aktivista, a Fauna Alapítvány, a Zuglói Kertbarátok Körének, a Kerékpáros Klub, az IKEA képviselői és magánszemélyek.
Az esemény a Közösségi Klímastratégia és a Zuglói Energiaközösségi Akciók (ENES) program folytatásaként valósult meg. A Zöld Zugló Közösségi Klímastratégiában megfogalmazott intézkedések képezik az alapját e projektek elindulásához, melyekhez az Önkormányzat két eseménnyel, valamint egy projekt esemény részfinanszírozásával járul hozzá. Az első esemény az Ötletelés, mely után a legjobb ötleteket egy újabb alkalommal projektekké állítjuk össze. A projektek első önálló eseményéhez Zugló Önkormányzata egy kisebb összeggel hozzájárul. A teljes keret összeg 2 millió bruttó forint, amely a legjobb ötletek beindító eseményének rész finanszírozására, (online kampány, workshop, nyomtatás, esemény szervezés, bevonás, képzés, stb.) fordítható.