Csaknem húsz gimis vett részt a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja alkalmából megszervezett rendhagyó történelemórán, a kétórás holokauszt emléktúrán.
A Mexikói úti remíz falán lévő elhurcolt asszonyok és gyerekek emléktáblájának koszorúzásával kezdődött ötállomásos túra, amit először, hagyományteremtő szándékkal rendezett meg az önkormányzat. A programon Horváth Csaba polgármester azt mondta, két fő kötelességünk van, az egyik, hogy emlékezzünk a holokauszt áldozataira, a másik pedig, hogy soha ne engedjünk a gyűlöletnek. – A múlt itt van velünk és a több százezer áldozat nap mint nap emlékeztet az emberiség legnagyobb bűnére, a holokausztra – hangzottak szavai, majd beszéde végén elhelyezte az emlékezés virágait.
Az Álmos, a Csanádi, a Teleki és a Szent István Gimnáziumból érkezett diákok Frölich Kitty idegenvezető, influenszer, a Dohány utcai zsinagóga főrabbi lányának a vezetésével mentek állomásról állomásra. A gyerekekkel már a remíz udvarán arról beszélgetett, hogy ki a zsidó, ki lehet zsidó, és szóba került az Élet menete is.
A mai Mozgásjavító, egykor Zsidó Vakok Intézete épületénél a kosos és a halas oszlopfő között elhangzott, hogy 1944-ben gettó volt, a háború után pedig általános iskola lett, 1956 után pedig a mai intézmény kapott benne helyet.
A túra harmadik állomása a Klein testvérek által működtetett kávézó és étterem, majd nyilas székház, a Thököly út 80. volt, ahol 1944. decemberében fogolymentési kísérlet közben megölt Boros Mátyás és Fischer István emléktáblája található.
– A nyilas csoport egyik vezetőhelyettese, Bükkös György maga vallotta az elhíresült „zuglói nyilas perben”, hogy a zuglóiak 1944. október 15- és 1945. január 11. között 1000-1200 emberrel végeztek – ismertette a tragikus eseményeket Kitty, aki arra is rámutatott, bestiális kegyetlenséggel kínozták meg az áldozatokat.
Igazságérzetük, emberi méltóság iránti tiszteletük szemben állt az igazságtalansággal – hangzott el a Slachta nővérek emléktáblájánál, ahol Slachta Margit és a Salkaházi Sára cselekedeteiről hallgatott meg kiselőadást a diákcsoport.
Az emléktúra utolsó állomása a Thököly úti zsinagóga volt. Ott egyebek mellett a zsinagógák három alapkellékéről, a Jeruzsálem felé tájolt tóraszekrényről, az örökmécsesről és a tóraolvasó asztalról, vagyis a bimáról tartott előadást Frölich Kitty.