Mit vegyünk figyelembe családi vagy céges ajándékozáskor? Hogyan fogadjuk a váratlan ajándékokat? Hogyan reagáljunk a karácsonyi asztalnál a tukmálásra? És hogyan nézzen ki a karácsonyi asztal? Görög Ibolya protokollszakértő, a viselkedéskultúra avatott oktatója számos hasznos tanácsot, gondolatot adott át e kérdésekre válaszolva.
– Általánosságban karácsonyra készülve milyen alap illemszabályokat érdemes követnünk családi körben és az üzleti életben?
Görög Ibolya: A karácsony ünneplése nagyon régi hagyomány. Ilyenkor köszöntünk akár idegeneket is, szoktunk képeslapot küldeni. A családi tradíciók szerint a december 24-i este a legszűkebb családé, és karácsony másod- és harmadnapja a tágabb rokonságé.
Az üzleti életben is szokássá vált, hogy kellemes ünnepeket kívánnak. Mivel nem csak keresztény üzleti partnereink vannak, ezért olyan képeslapot válasszunk, ami nem vallásos, például egy szép téli tájkép. A cégek az év végén rendszerint összehívják a munkatársaikat, partit szerveznek, műsor, étel, ital. Erre illik a munkatársakat házastárssal meghívni.
– Mire figyeljünk az ajándékválasztásnál családi körben?
Görög Ibolya: Az ajándék kiválasztásánál van egy alapelv: azt kell adni, amit ő szeretne kapni. Tehát fontos, hogy már egy-két hónappal az ünnepek előtt figyeljük meg, mi az, amit emleget, amire vágyik. Azzal tudjuk még kifejezni a szeretetünket, hogy az ajándékot nem csak egy papírtáskába tesszük, hanem szépen feldíszítve becsomagoljuk. Ha a család megbeszéli, hogy egy nagy, közös ajándékot vesznek, mondjuk egy új mosógépet, akkor is csempésszünk a fa alá valami apróságot, egy csokit, egy aftershave-et…
– Ha a családtól, ismerőstől kapott ajándék esetleg nem jó – a mérete, színe, de bármi miatt-, azt hogyan lehet jól kommunikálni az ajándékozóval?
Görög Ibolya: Ha olyasmit vásárolunk, ami kicserélhető, mert mérete, színe nem biztos, hogy megfelelő, vagy műszaki cikket ajándékozunk, akkor mi, ajándékozók tegyük el a tárgy számláját. Aki ilyet kap, nagyon lelkesedjen, hogy „de gyönyörű ez a csíkos pulóver, de túl nagy, szeretném kicserélni.” Akkor adjuk oda neki a nálunk lévő számlát és ő boldogan megy pár nap múlva venni egy sima sötétkéket.
– Milyen szempontok szerint válasszon egy cég ajándékot az üzletfeleinek?
Görög Ibolya: A céges ajándékozással óvatosnak kell lenni, mivel nagyon sok cégnél, állami intézménynél tilos elfogadni bármilyen ajándékot. Ha meggyőződtünk róla, hogy elfogadhatják, akkor is inkább küldjük futárral. December 31-ig meg kell érkeznie. A céges ajándék sokféle lehet, de a logóról ne feledkezzünk meg. És figyeljünk oda, hogy a Nagyon Fontos Partner titkárnőjének is küldjünk ajándékot.
– Az üzleti életben hogyan lehet igazán karácsonyivá tenni az ünnepi időszakot?
Görög Ibolya: A legtöbb cég irodáit kidekorálja. Két tanácsom van: az egyik, hogy ne legyen vallásos tartalma, a másik, hogy adjunk esélyt a jó ízlésnek, kevesebb a több.
– Karácsonykor hajlamosak vagyunk túlzásokba esni az étkezés terén is, a vendégeket traktálják az ételekkel. Vannak-e erre vonatkozó illemszabályok, illetve hogyan lehet sértés nélkül visszautasítani a traktálást, illetve aki traktálna, az hogyan moderálja magát?
Görög Ibolya: Sokszor elmondom, hogy a traktálás, beletukmálás nem a jó házigazda ismérve. Egyszer kínálunk, kedvesen, szívből, és ha nem kér az illető, akkor nem kér. Ennyi. A tálat persze az asztalon hagyjuk, mert hátha meggondolja magát. Vendégként pedig nyugodtan mondhatunk nemet vagy nyugodtan kérhetünk még, ezért vagyunk vendégek. Hogy ne sértődjön meg a háziasszony, ha nem kérünk még több süteményt, aranyosan kérjük meg, hogy csomagoljon két darabot, mert szívesen elvinnénk.
– Mitől lesz szép a karácsonyi asztal, hogyan terítsünk meg?
Görög Ibolya: Nyilván mindenki igyekszik a karácsonyi asztalt szépen megteríteni. Van ünnepi abroszunk, esetleg ünnepi készletünk. Vehetünk karácsonyos papírszalvétát, kis asztali díszeket a terítékek mellé. Amit nem javaslok, a nagy asztali dísz a teríték közepén, mert ugye jön be a háziasszony a levelestállal, áll, hova tegye… Azt a nagy díszt úgyis azonnal levesszük. Az asztalnál arra figyeljünk, hogy ne legyen túlzsúfolt, elférjen mindenki: a szék közepétől a következő szék közepéig legyen legalább 80 centi. Ha valaki balkezes, ültessük az asztal bal végére. Nagyon nem szeretem, ha a vendégek több „turnusban” ülnek asztalhoz, mert nincs elég hely – ilyenkor inkább csináljunk egy büféasztalt, és mindenki onnan tegyen a tányérjára az ételt, amit aztán vagy állva, vagy valahova leülve fogyaszt el.
– Ha vendégek jönnek a családhoz, még ha azok a családtagok is, hogyan fogadjuk őket?
Görög Ibolya: Karácsonykor a háziak is öltözzenek fel szépen. Az ajándékokat ne az előszobában adják át, hanem tegyék le, vegyék le a kabátjukat, menjenek be a szobába és ott ünnepi hangulatban ajándékozzák meg egymást. A kapott ajándékot nagyon lelkesen kell megköszönni, mert azért adják.
– Önnek, mint protokollszakértőnek a karácsonyhoz kötődően milyen különleges emléke van, akár a családot, akár a munkáját illetően?
Görög Ibolya: Egyszer régen a barátnőm meghívott, hogy menjek le velük vidékre a nővére családjához. A nővérét ismertem, tudtam, hogy van két gyermeke, azoknak a házastársa, két gyermek… szóval összeadtam, hogy hány ajándékot vigyek. De kiderült, hogy többen vannak, mint ahány csomag volt nálam. Szerencsére a barátnőm már felkészült volt, több ajándék volt nála, és kisegített.