A jelzés a legfontosabb – hangzott el a Zuglói Család- és Gyermekjóléti Központ tavalyi tapasztalataival, az észlelő és jelzőrendszeri munkával kapcsolatos fórumon. A programon kiderült, hogy egyre több család és gyerek kerül veszélybe.
Ezt emelte ki köszöntőjében Horváth Zsolt alpolgármester is, aki rámutatott, az önkormányzat egyik kiemelt célja, hogy a kerületben élők számára egy olyan, bárki számára elérhető segítő rendszert biztosítson, amely alkalmas arra, hogy a veszélyzónába kerülőknek minél hamarabb, akár azonnal segítséget nyújtson.
Varga Sándor, a Zuglói Család- és Gyermekjóléti Központ intézményvezetője beszédében elmondta, büszke arra, hogy elhanyagolás, bántalmazás vagy szakmai mulasztás miatt egyetlen gyereket sem veszítettek el a kerületben, ugyanakkor kiemelte, bár elcsépelt, de igaz, hogy évről évre egyre nehezebb a munkájuk.
A Család- és Gyermekjóléti Szolgálat szakmai vezetője, Szenthe Zsolt és a Család- és Gyermekjóléti Központ szakembere, Máhr-Urbán Beatrix beszélt az elmúlt év tapasztalatiról. A jelenlévők megtudhatták, hogy a szolgálat tavaly 2149 esetet kezelt, ezt 14,3 százalékkal több, mint 2022-ben. Kiderült az is, hogy a gyermekjóléti esetek száma évről évre drasztikusan nő. A kicsikkel kapcsolatok problématípusok leginkább a tankötelezettség elmulasztása, a bántalmazás, a magatartászavar, a lelki, mentális gondok.
Máhr-Urbán Beatrix is az esetszámok növekedéséről számolt be. A főbb veszélyeztetettségi okok között szerepel a rossz mentális állapot, a nevelési, a lakhatási, a magatartási problémák, a családi konfliktusok, a bántalmazás, a fizikai, lelki elhanyagolás. A szakmai vezető arra is rámutatott, hogy nőtt a szexuális bántalmazások száma.
Az észlelő és jelzőrendszer működtetéséről Máhr-Urbán Beatrix és Zámbó Lilla számolt be a közönségnek. Utóbbi egyebek mellett elmondta, hogy a szolgálat feladata működtetni rendszert, ami egymással kommunikáló emberekből áll.
Pécsi Diána a programon hangsúlyozta, átadták a közösségi teret a Sárrét parkban, aminek egyebek mellett az is a célja, hogy a környéken élő emberek is könnyen hozzájussanak a szakemberek nyújtotta segítséghez, ne kelljen átutazniuk a kerületet.
A fórum, amelyen részt vett mások mellett Kisné Szivcsovics Nikolett és Hevér László György önkormányzati képviselő is, World Cafe-val zárult. A résztvevők négy témakörben – egy bántalmazás dinamikája, lakhatás és hátralékkezelés, út a családterápiához, együttműködés az óvodai-iskolai szociális segítés területén – osztották meg egy mással a tapasztalataikat.