Új digitális szolgáltatást indított a főváros, a Budapest Időgéppel a múlt számos időszegletébe tehetünk utazást: a Hungaricana adatbázisában különböző időmetszetekben böngészhetjük a térképet, és tudhatunk meg minden elérhető adatot akár saját lakhelyünkről is.
A Budapest Időgép nem egyszerűen történeti adatok lekérdezését teszi lehetővé, hanem a térben és időben történő barangolást kínálja interaktív térképeken keresztül, gyors és egyszerű átlépéssel a különböző időmetszetek között.
Tanulmányozható a város átalakulása, kereshetők a korabeli helyszínek és el lehet jutni az egyes telkek, házak történetére és lakóira vonatkozó levéltári forrásokhoz is. Az Időgép mögött a Hungaricana hatalmas adatbázisa áll, amely több millió oldalnyi digitalizált forrásanyagot tartalmaz, a város lakóira és épületeire nézve pontosan helyhez és időhöz köthető adatok tömegét nyújtva. A projekt célja, hogy fokozatos fejlesztéssel mindez a történeti térképeken barangolva, könnyen, gyorsan, szórakoztató formában is elérhető legyen.
A 2017 óta fejlesztett, egyedi levéltári forrásokat közzétevő adatbázis nem csak egy online felületet jelent, ahol Budapest digitalizált és egymással GPS koordináták alapján szinkronizált térképei elérhetőek, hanem a térképen az épületekhez fűződő, ott keletkezett vagy hozzájuk, egykori lakóikhoz kapcsolódó történelmi iratok is böngészhetők. Köztük telekkönyvi betétlapok, közjegyzői okiratok. Vagy ami még ennél is izgalmasabb: archív fényképek, képeslapok, tervrajzok is könnyedén kereshetőek akár cím alapján akár, a térképen böngészve.
A Budapest időgép alkalmazásban négy különböző időmetszetben (1837, 1873, 1908, 1937) az elérhető korabeli legrészletesebb nagy felbontású térképek felhasználásával készült vektoros térkép segítségével tanulmányozható a város szerkezetének átalakulása, és a különböző korú térképeken egyszerre kereshető a térképeken előforduló valamennyi egykorú név.
Újdonságként néhány épület 3D rekonsturkciója is megtekinthető.
Az időgép oldaláról is elérhetők a Budapestről 1944-ben készült légi felvételek. A Magyar Királyi Légierő 1944 áprilisában, az első nagyobb angolszász bombázások után pár nappal, kis magasságból végigfényképezte Budapest találatokat kapott kerületeit. A nagyjából 550 légi felvétel negatívjai a közelmúltig a Hadtörténeti Levéltárban voltak kutathatók.
A Budapest Időgép Budapest Főváros Levéltára, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kara (3D rekonstrukciók) és az Arcanum Adatbázis Kft együttműködésében a Nemzeti Kulturális Alap valamint Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulója alkalmából a Fővárosi Önkormányzat támogatásával valósult meg.