Drámai események történtek december 15-én délután a zuglói Teleki Blanka Gimnáziumban. Az év utolsó tanulással eltöltött péntekén ugyanis az iskola pedagógusai egy drámát mutattak be. Nem is egyszer, hanem egymás után kétszer, előbb a diákoknak, majd egy rövid szünetet követően a szülőknek is. Az iskola dísztermének nézőtere pedig mindkét előadáson zsúfolásig megtelt.
Ahogy azt Soproni Theodora igazgatónő elmondta, ezzel a két előadással zárták le az iskola 150 éves évfordulójához kapcsolódó és másfél évig tartó ünnepségsorozatot. S, hogy miért pont ezzel a tanári drámával? Nos, azért, mert ez a darab az iskola legrégebbi hagyományai közé tartozik.1987-ben Vass Judit, az intézmény magyar – angolszakos pedagógusa írt egy humoros iskoladrámát a tanárok számára. A görög tragédiák egyvelegére épülő mű irónikus alapgondolata „Aki nem tudja, tanítja!”. A dráma főhősét, a szegény háromszemű és háromfülű árvát, Triklopszot a görög istenek arra köteleznek, hogy tanuljon, és letegye a vizsgáit. Triklopsz azonban hozza a formáját, és sorra, minden tantárgyból megbukik. Ezért nem kerülhette el az istenek bosszúját, és kénytelen kelletlen maga is pedagógus lett. A kiválóan megszerkesztett és sok humorral fűszerezett iskoladráma a Pedaigosz címet kapta. Egészen pontosan „Pedaigosz, avagy tragédia, mely az Ajtószi-mondakörre me-rőleges Hemina-mítoszra épült, és a végén összeomlik” címet viselő drámában a tantestület legtöbb tagja, köztük Zeusz, Telekanosz uralkodója szerepében a mindenkori igazgató is színpadra szokott lépni.
A Pedaigosz sikersztorija immár 36 éve tart, de nemzedékenként általában csak egyszer látható „Telekanoszban”. A darab az első előadás óta sokat változott, egyrészt a tanári kar összetétele is módosult, másrészt maguk a szerzők, hisz Vass Juditon kívül a tantestület több tagja is az alkotóteam tagja volt, is sokat változtattak az eredeti szövegen. No, persze a darab korántsem változott annyit az elmúlt évtizedekben, mint mondjuk az Oktatási Törvény, éppen ezért a hitelességét, a varázsát és patináját sem veszítette el.
A diákok számára azonban nemcsak az jelentette az élményt, hogy az addig csak a katedrán látott tanáraik most egy szál lepedőben bolondoznak a színpadon, és közismert dalokat énekelnek a megszokottól egy kicsit eltérő szöveggel, hanem a vájt fülű nézők közül többen az irónia mögött rejlő üzenetet is megértették. Mert elbutuló világunkban Triklopsz történetének ma már üzenetértéke van. Amire nem szabad nem odafigyelni.
A december 15-i dupla előadáson Zeuszt Soproni Theodora igazgató alakította, míg a szerző, Vass Judit, aki nyugdíjasként a mai napig tanítja a telekis diákokat, a kar tagjaként szerepelt.