Korunk emberét rengeteg feszültség, bizonytalanság, stressz veszi körül, amellyel a jóga többezer éves módszerei igazoltan segítenek megküzdeni.
A Himalájai Tradíció, amely a jóga egyik legtisztább és leghitelesebb hagyománya, sok olyan eszközzel látja el a gyakorlókat, melyek segítségével a belső béke megteremthető, az egészség helyreállítható. Mezősi Anna, aki a Tradíció egyik meghonosítója Magyarországon, felsorol néhány módszert, amely alkalmas a stressz kezelésére és az örömteli élet megvalósítására.
„A mai ember legnagyobb nehézsége, hogy kondicionáltan csak a külső világban él elveszítve kapcsolatát saját belső világával. A jóga olyan gyakorlati önismereti eszközt ad a kezünkbe, mely összekapcsolja a gyakorlót a belső világával, és ez segít az életét, feladatait jobban menedzselni, az önazonosságát megtalálni” – magyarázta Mezősi Anna, aki magyar-történelem szakos tanárként és kisgyerekes anyaként éppen a mindennapi élet nyomásának feloldására talált rá a jógára a kilencvenes években.
Később – találkozva a Himalájai Tradíció mesterével, Szvámí Védával – többedmagával létrehozta Magyarországon a Tradíció tanításait minél több emberhez eljuttató Himalájai Jóga Meditáció Egyesületet, és a Kelet-Nyugat Egészségközpontot, amely a gyógyítást holisztikusan értelmezve a nyugati kultúrában élő emberek számára is befogadhatóan alkalmazza a keleti kultúrák értékes szemléletét és módszereit. A Himalájai Jóga egy meditációs irányzat, amely integrálva tanítja a jóga összes szintjét az ászanáktól a légzőgyakorlatokon át a finomtesti gyakorlatokig és a meditációig.
„A tradíció szerint kezdetben nem kell órákig meditálni, naponta néhányszor két-három perc elég a befelé forduláshoz, ahogy bonyolult ászanákat sem kell kezdetben gyakorolni, már az ízületek egyszerű átmozgatása is nagyon jó hatással lehet. Később az ászanák gyakorlása azt is megmutatja, hogyan állunk az életben. Ha elfogadjuk önmagunkat, ahol tartunk, akkor másokkal szemben is toleránsak leszünk. „Régen is volt stressz – mondja Szvámí Ráma, a Tradíció korábbi mestere, – úgy hívták: butaság”. A stressz éppen azért tud elhatalmasodni az életünkben, mert keveset tudunk önmagunkról és az életről, amin például e jóga gyakorlásával lehet változtatni.”