Scherer Péter Jászai Mari-díjas színész az Erősebb NEM a családon belüli erőszak ellen című zuglói plakátkampányhoz azért adta az arcát, mert meggyőződése, hogy minél több csatornán keresztül kommunikálni kell erről a tabu témának számító, nehezen tetten érhető társadalmi jelenségről.
– Miért vállalta a kampányban való részvételt?
– Minden társadalmi célú kampány mellé szívesen odaállok. A családon belüli erőszak nehezen észrevehető, nehezen feltárható problémakör. Az áldozat egy életen át hordozza a traumát, mégis nehéz erről beszélnie, hiszen éppen egy olyan családtag, egy apa, egy nagyapa okozza, akihez egyébként érzelmileg is kötődik. Nagyon nehéz ez az ügy.
– Mit gondol a témáról?
– Az én családomban ilyen nem fordult elő. Színház kapcsán találkoztam a témával. Novák János, a Kolibri Színház igazgatója több érzékenyítő színdarab bemutatása után ajánlotta egy német írónő, Beata Teresa Hanika Soha senkinek – Amiről nem készül családi fotó című könyvét. Döbbenetes hatással volt rám. A családon belüli erőszak témájával akkor találkoztam ilyen szinten először. A történetben egy családi hatalmi piramis bontakozik ki az olvasó szeme előtt, amelynek tetején az abúzust elkövető nagyapa, az egykori katona áll, aki külön él a családtól. A nagymama, a fia, annak a felesége, vagyis a család összes tagja szemet huny a nagyapa tette felett. A szenvedő alany pedig a 16 éves kislány, aki gyakorlatilag nem tud kitől segítséget kérni. A lánynak kell elvinnie az ebédet a nagyapapához, aki betegnek tetteti magát. A szomszédságában él egy lengyel emigráns nő öt gyermekével, aki megérzi, hogy valami nagyon nincs rendben a közeli családdal, ő dob mentőövet a tinédzser lánynak.
A könyvből színpadi előadás született. Azt találtuk ki, hogy a kislány szemszögéből, mutatjuk meg a történetet, gyakorlatilag ő játssza el a családtagok szerepét. Vagyis a kislányt alakító színész kilenc szerepet formál meg. Rajta kívül a „mentőangyal” jelenik még meg a színen. Ezt a darabot már több mint százszor mutattuk be a Nézőművészeti Kft. osztálytermi színházi előadássorozatain belül érzékenyítő céllal. A kislány szerepét Simkó Katalin játssza, a megmentőt Moldvai Kis Andrea alakítja. (megj: Scherer Péter rendezte ezt az előadást is). Az érzékenyítő előadásaink után – amelyek keretében több tabutémát is feldolgoztunk – szakértővel beszélgethetnek a fiatalok, a családon belüli erőszak elleni témában Takács Hajnal tapasztalati trauma szakértő segíti őket.
– Ön szerint hogyan lehet tenni ellen?
– Pont így, ahogyan mi is tesszük. Minél többet kell beszélni erről, akár egy plakátkampány keretében, akár ilyen témájú színházi előadásokon keresztül. Az áldozatokhoz így el tudjuk juttatni azt a fontos információt, hogy bármennyire is nehéz, merjenek beszélni erről a környezetüknek és érezzék, hogy nincsenek egyedül.