10 éve vita tárgya a mostani rendszer, amelyben az iskolákat az önkormányzatok kezéből kivéve a KLIK-nek, majd a Klegersberg Központnak adták át. Innen indult a Zugló polgármestere által vezetett Városért Egyesületnek a Civil Házban rendezett kerekasztal beszélgetése, de ennél sokkal messzebbre jutott.
Nahalka István oktatáskutató szerint a helyi közösségeknek kell erről dönteni, mert az iskolák sorsát csak ők tudják jól alakítani. Arra nincs szükség, hogy –, mint régen – 2000 iskola fenntartó legyen, mert a lakosság arányához képest ez túl magas szám. Hiller István, volt oktatásügyi miniszter szerint a helyi képviselőtestületek kezébe kellene adni a döntés jogát, ahol akarják, ott vegyék át az önkormányzatok – nagy kerületek vagy nagyvárosok – a működtetést. Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke kijelentette: nem lehet az iskolákat felülről irányítani. S a tüntetések is erről szóltak, s nemcsak a pedagógusok béremeléséről.
Kocsis Imre Antal, Sylvester János Reformárus Gimnázium igazgatója is azt vallja, a fenntartó legyen kellően közel és távol is, mint ahogy ez jobbára érvényesül is az egyházkerületek által működtetett rendszerben. Mihalics Lili, a Szent István Gimnázium diákja azt kifogásolta, hogy túl kötött a Nemzeti Alaptanterv, pedig szükség lenne az önálló gondolkodást segítő, projekt-alapú képzési formára is.
Az elmúlt 10 évben az oktatás leépült, pedagógushiány van, a nemzetközi felmérésekben lemaradtunk. Ideje lenne a radikális váltásnak – összegezte Horváth Csaba polgármester.