Január 17-én a Hunyadi János- és a Kaffka Margit Általános Iskolában is neves művészek tartottak énekórákat a diákoknak. Az idén ötven esztendős Liszt-, Kossuth- és Womex-díjas Muzsikás együttes már 2004 óta járja az oktatási intézményeket, hogy rendhagyó énekórák keretében népszerűsítsék a magyar zenét.
– Köztudomású, hogy az iskolákban az énekórák száma nagyon lecsökkent – mondta Hamar Dániel, a zenekar Zuglóban élő tagja. – Pedig a magyar zenei képzés korábban világhírű volt, ennek köszönhetően a világ valamennyi fontos zenei műhelyében mind a mai napig megtalálhatóak a magyar zenészek. Ezt a hiányosságot szerettük volna pótolni, és ennek érdekében 2004 decemberében önerőből elindítottuk a rendhagyó iskolai énekórák – programsorozatunkat. A tervünk az volt, hogy évente 50-60 iskolába ellátogatunk, és ott ingyen rendhagyó énekórákat tartunk. Azzal a céllal, hogy legalább egy alkalommal ízelítőt nyújtsunk a gyerekeknek a rendkívül gazdag Kárpát-medencei népzenei hagyományokból, hogy megismertessük velük azokat a hangszereket, melyeket eleink – és mi is – a zenei hangok megszólaltatásához használtak, és nem utolsósorban, hogy zenetörténetre, hangszertörténetre tanítsuk a diákokat.
Az együttes szerencséjére egy magyar óriásvállalat, a MOL is a projekt mellé állt, így a zenekar önkéntes missziója is ki tudott teljesedni.
– Mára az ország közel 900 iskolájába tudtuk már eljuttatni a népzenénket – tette hozzá Sipos Mihály, az együttes tagja -, és közel 200 ezer gyerekkel tudtuk megismertetni a zenei hagyományainkat. Az idei évben a MOL-Új Európa Alapítvány támogatásából minden eddiginél több helyre, összesen 75 iskolába megyünk.
A Muzsikás rendhagyó énekóráját két zuglói iskola – a Hunyadi és a Kaffka – diákjai is élvezhették. És ebben az esetben nem túlzás az örömöt említeni, hisz az együttes zenei bemutatója többször is önkéntelenül tapsra ragadtatta a diákokat.
– Ezek az énekórák sok energiát vesznek el az együttestől, de ugyanakkor olyan rutint adnak, hogy utána már egy Carnegie Hall-koncert is ujjgyakorlatnak számít. Nem viccelek, mert a gyerekek a legkeményebb közönség, ott egy pillanatra sem szabad kiengedni, azonnal megszűnik a koncentráció, és elillan a varázs – tette hozzá Hamar Dániel.
A Muzsikás Együttesnek nem a januári énekórák voltak az első zuglói fellépései. Korábban ugyanis már több zuglói iskolában tartottak hasonló tanórákat. Hamar Dániel elmondta, ők bárhova szívesen mennek, ha hívják őket, mindössze annyit kérnek, hogy az iskolák az együttes honlapján jelezzék az igényüket.
Az ötven esztendős zenekar egy egész éves programsorozattal fogja megünnepelni jubileumát. A Muzsikás január 22-én a pécsi Kodály Központban kezdi ünnepi koncertsorozatát. Egy hét múlva pedig Zuglóban, a városligeti Magyar Zene Házában találkozhat velük a közönség. Áprilisban a MÜPA-ba mennek, és ezt követően is több kiemelt fellépésük lesz majd. Az együttes az év folyamán nemcsak itthon, hanem külföldön is, az eddigi tervek alapján Finnországban, Angliában és Belgiumban is népszerűsíteni fogja a magyar népzenét.
A Muzsikás Együttes 50 évvel ezelőtt alakult. Tagjai: Sipos Mihály (hegedű, citera, ének), Porteleki László (hegedű, koboz, trambura, ének), Éri Péter (brácsa, kontra, mandolin, furulyák, ének) és Hamar Dániel (nagybőgő, gardon, dob, ének). A Magyar Művészetért-díjas, Liszt Ferenc-, Kossuth-, Magyar Örökség- és Príma Primissima-díjas együttes 2008-ban a legrangosabb világzenei elismerést, a World Music Expo díját is megkapta. Az együttes tagjai a világ legnevesebb színpadain, a Royal Festival Hallban, a Royal Albert Hallban, a Théatre de la Ville-ben, a Santa Ceciclia Akadémián és a Carnegie Hallban is felléptek már.