Országosan Zugló az egyetlen olyan terület, ahol több iskola, jelenleg nyolc intézmény vesz részt a svédasztalos étkeztetés kísérleti programban. A modell lényege, hogy több lehetőség közül választhatnak az étkezők, akik eldönthetik, hogy miből, mennyit és milyen sorrendben szeretnének fogyasztani.
Emellett felére csökkent az élelmiszerhulladék is. A diákok A és B menü között dönthetnek, de ha valaki egyiket sem szereti, hideg konyhai termékekből, például felvágott, vaj lekvár áll rendelkezésükre.
A svédasztalos program sikere gyorsan terjed, több budapesti önkormányzat, intézmény is érdeklődött a megoldás iránt. A zuglóiak a Németh Imre Általános Iskolában látják vendégül kollégáikat, ahol testközelből kaptak információt, láthatták a megvalósítás folyamatát.
Elsőként a XIII. kerület Intézményműködtető és Fenntartó Központ igazgatóját, Borszéki Gyulát, a cég egyik osztályvezetőjét, Ferenczi Gézánét, és az önkormányzat köznevelési felelősét, Szabó Krisztinát látta vendégül Hernádi Ivánné, az intézményfelügyeleti osztály vezetője, Kovács Ildikó élelmezési koordinátor, a Hungast 14. Kft. területvezetője Fuith Imre, piacfejlesztési igazgatója Kovács-Varga Andrea és gasztronómiai igazgatója Végh Tamás, valamint az iskola vezetője, Laczkó Gábor.
Borszéki Gyula lapunknak elmondta, újszerű kezdeményezésnek gondolja a svédasztalos étkeztetést, ezért gondolták, hogy tapasztalatot, információkat gyűjtenek róla. Szerinte a hagyományos menzai étkeztetés sok elemében elavult, ezért újat kell keresni. Az, hogy választhat a gyerek, egy olyan pluszt ad a rendszernek, amiért már önmagában is érdemes tanulmányozni. Megfizethetetlen, ha a diákok elfogyasztják az ételt, önállóbbak lesznek. Ez egy olyan módszer, amiről érdemes gondolkodni – fogalmazott.