A Zuglói Civil Ankétok aktuális eseményén szakértők, civilek, zuglói önkormányzati képviselők próbáltak megoldást találni a Rákosrendezőre tervezett, mini Dubajként elhíresült beruházással kapcsolatban, arra fókuszálva, hogy induljon el egy párbeszéd a kormány és a budapestiek, legfőképpen a zuglóiak között a leendő városrész jellegéről.
Az ankét elődadói felvázolták a mostani helyzetet, amely szerint a kormány elfogadta az Egyesült Arab Emírségekkel kötendő megállapodás feltételeit Rákosrendezővel kapcsolatban, e megállapodást az Országgyűlés elé terjeszti szavazásra.
Tosics Iván városkutató szociológus példákat hozott fel az európai országokból, amelyekben hasonló használaton kívüli területeket hogyan hasznosítottak éppen a civilek kitartó, összehangolt munkájának eredményeként. Pozitív példaként említett Ausztriát, Münchent. A bajor fővárosban hasonló barna mezős beruházást hajtottak végre egy vasútállomás környékén, egyeztetve a lakossággal, a civilekkel. A Rákosrendezőre tervevezett városrész és maga a beruházás előképe a Belgrád Waterfront nevű projektnél már megvalósult a szerb fővárosban a dubaji milliárdos, Mohamed Alabbar cégének beruházásában. Ez a vállalat Budapesten is felhőkarcolót és egy luxusnegyet tervez építeni. A szerb fővárosban nagy ellenállásba ütközött a beruházás, de az ottani kormány nem engedett a lakosságnak, a civileknek.
Tosics Iván városkutató szociológus a civil szervezetek összefogásában, a szakami és anyagi háttér megteremtésében látja az eredményes párbeszéd elindításának lehetőségét.
Sudár Orsolya a Szikra Mozgalom zuglói szervezője ismertette a mozgalom működésének múltját, és beszélt aktív szerepéről abban, hogy a tervezett beruházásról a lakosság is elmondhass a véleményét a mozgalom akcióin keresztül. 1600 véleményt küldtek már be Lázár János építési és közlekedési miniszternek a témával kapcsolatban.
Rózsa András önkormányzati képviselő fontosnak tartotta a kertület határozott álláspontjának kialakítását a Rákosrendezővel kapcsolatban, ami egy jó tárgyalási alap lehet a későbbiekben. A képviselő egyebek mellett elmondta, hogy a beruházás eredménye nemcsak Zuglót érinti – például a közlekedését, a terhet, amit a kerületre ró majd a leendő városrész generálta forgalom -, hanem egész Budapestet is, hiszen alapvetően változtatja majd meg a történelmi városrész, a Hősök tere látképét is.
A téma felvezetése után az érdeklődők a témáról folytattak beszélgetést.
Az eseményen részt vett Hadházy Ákos és Vajda Zoltán országgyűlési képviselők, Lepsényi László, Rózsa András, Várnai László, Victora Zsolt, Vida Attila önkormányzati képviselők.