Összetett elméleti feladatsor, egy traktor és egy virágcserép összeállítása volt a feladat az idei országos Életvitel és Gyakorlat és Technika Országos Versenyen, ahol kerületünk mórásai kiemelkedően teljesítettek. Az előzőn a csapat első, az utóbbin egyéni első helyezést ért el. A nyertes iskola, a zuglói Móra Ferenc Általános Iskola rendezheti a 2024-es országos Életvitel és gyakorlati versenyt.
Csépes Beatrix felkészítő tanár támogatásával az Életvitel és gyakorlat országos verseny nyertes csapatának versenyzői: Gaál Natália (6.a osztály), Vámos Virginia (6.bn) és Xia Muxuan vagyis Erik (7.a osztály), aki az Országos Technika verseny egyéni elsőhelyezettje is lett.
Csépes Beatrix tájékoztatta lapunkat, hogy kétféle technika verseny létezik, amelyet a Technika Tanárok Országos Szövetsége szervez, idén tartották 22. Életvitel és gyakorlat verseny országos döntőjét Balatonfűzfőn május 5-6. között, a 23. Országos Technika Verseny országos döntőjét pedig Gyulán tartották május 19-20. között. A verseny elméleti és gyakorlati feladatait a Technika Tanárok Országos Egyesületek állítják össze. Kerületi/járási és megyei selejtezők után az országból idén 12 háromfős csapat méretteti meg magát csapat szinten, illetve a 36 versenyző egyéni szinten is.
A technika tanárok úgy látják, hogy a következő évtizedek óriási kihívásokat állítanak a fiatalok elé, a megoldások kreativitást igényelnek. A technika szerteágazó területeinek ismerete adhat minderre megoldást.
„A technika és az életvitel verseny nemcsak a technikáról szól, hanem az összes tantárgyat magába foglalj. Vannak matematikai feladatok, de szövegértés is, topográfia, vagyis térképismeret, hon- és népismeret, földrajz, történelem, tudósok, feltalálók terén is tájékozottaknak kell lenniük a gyerekeknek. Vagyis a verseny minden tantárgyat magába foglal, csak a téma a technika köré épül – magyarázta Csépes Beatrix. – Olyan diákok vehetnek részt, akik sokrétű tudással, de jó kézügyességgel, problémamegoldó képességgel rendelkeznek.”
Fotók: Illés Sarolta
A három versenyzőt a kerületi versenyen induló hat, illetve kilenc diákból választotta ki a tanárnő.
Mindhárom versenyző nagy örömmel fogadta a győzelmet, nagyon büszkék az eredményükre. A legnagyobb nehézséget mindhármuknak egyöntetűen a teszt bizonyos kérdései jelentették. Erik, az Országos Technika Verseny egyéni elsőhelyezettje eredményének értékét még az a tény is kiemeli, hogy ő mindössze három éve él Magyarországon, az iskolába is úgy került, hogy nem beszélte a nyelvet, de szorgalmával, kitartásával mégis kiváló eredményt volt képes elérni.