Kié legyen a rendelő? címmel rendezte meg soronkövetkező kerekasztal-beszélgetését a Városért Egyesület március 20-án a zuglói Civil Házban, ahol minden egyes meghívott szakember elfogadhatatlannak tartotta a kormány tervezetét a járóbetegellátás kórházakhoz hasonló állami átvételéről.
Ahogy az iskoláké, úgy a kórházak államosítás sem hozott semmi jót – szögezte a kerekasztal-beszélgetést vezető Horváth Csaba polgármester, a Városért Egyesület elnöke, aki elmondta, hogy a napokban az Országos Kórházi Főigazgatóság kikérte az önkormányzati hivatal véleményét a szakrendelők állami átvételéről. Ezt tisztázandó az önkormányzat reprezentatív közvélemény-kutatást végzett. Ez alapján kiderült, hogy a zuglóiak 66 százaléka nem adná át az államnak a rendelőket. A válaszadók mindössze 14 százaléka támogatja az ötletet az Orbán-kormány ötletét.
Nagy András Csaba, a Zuglói Egészségügyi Szolgálat (ZESZ) igazgató főorvosa szerint jó az, ha egy kézben van a járóbeteg, háziorvosi és a gyerekellátás is, hisz ezek az intézmények együtt segítik a beteget -minőségi ellátásukat biztosítva. Amikor a rendszer egyrészt pazarol, s eközben alulfinanszírozott, az államosítás nem jelent megoldást.
Ádám Ágnes, a zuglói Hypertonia Centrum vezetője szerint vízfeje nőne az egészségügynek, de az orvos és asszisztens-hiányt ezzel sem tudnák kezelni.
Havasi Gábor, Budapest egészségügyi tanácsnoka az iskolák államosítását hozta fel példának, hisz az nemcsakhogy nem hozta meg a remélt eredményt, hanem súlyosbította is a problémákat. A belügyminisztériumból irányító egészségügyi államtitkár excel táblákkal aligha hoz jó döntéseket.
Komáromi Zoltán, a DK egészségpolitikai kabinetjének vezetője arról tájékoztatott, hogy a belügy a rendelők összes adata felett rendelkezik már, így tudnia is kellene, évek óta forrás – és szakemberhiánnyal küzdenek ezen a téren is. Komoly veszély fenyegeti a betegellátást, hisz miután egy nap alatt megfosztotta a fideszes többségű parlament a Magyar Orvosi Kamarát jogosítványaitól, félő, jövőre azt csinálnak a beteggel, amit csak akarnak. S ez megint csak egy politikai játszma. 950 ezer embernek nincs ma háziorvosa – beszédes szám.
A polgármestertől megtudhattuk, hogy a gyógyítás tevékenységének költségeihez – talán országosan is, nem csak – a fővárosban Zugló önkormányzata járul hozzá a legtöbb kiegészítéssel.
Míg országosan 30-40%-os az orvoshiány, addig Zuglóban csak 10 – mondta el ZESZ vezetője. A leendő zuglói radiológusnak például szolgálati lakást kínálnak, még sincs jelentkező a megüresedett helyre. Az igazgató főorvos zuglói innovációként tett említést arról, hogy rizikófelmérést végeznek az EFI (Egészségügyi Fejlesztési Iroda) révén, azaz speciális előszűrést végeznek, s a begyűjtött adatok alapján algoritmust dolgoznak ki a betegutak minél eredményesebb menedzselésére, ami az egészségügy rendbetételének egyik fontos intézkedése lehetne az államosítás helyett.