Sportos nappal zárta a magyar küldöttség a raciborzi látogatást. A gyermekek focitornájának zárásaként a város polgármestere Darius Polowy adta át a részvételt jelképező érmeket a magyar és a racibórzi játékosoknak. A küldöttség tagjai pedig értékelték a három napos kulturális, szakmai és sportprogramot, amely Sport4U néven az Európai Bizottság „Testvérvárosi kapcsolatok” támogatásával jött létre. A fordításokban, tolmácsolásban Jakubowska Anna tolmács segítette a küldöttséget az utazás teljes ideje alatt.
Reggel a küldöttség felnőtt tagjainak egy tíz kilométeres kajaktúrát szervezetek a vendéglátók a várost átszelő Odera folyón. A vizes program után a város arborétumát mutatta meg Karolina Kuniczka, a raciborzi polgármesteri hivatal promóciós, kulturális, idegenforgalmi és sport osztályának vezetője, aki a csoport minden programján jelen volt, és minden kérdésben a küldöttség rendelkezésére állt. A különleges zöld labirintus, és a koncerteknek is helyt adó placc közelében Karolina megmutatta Racibórz testvérvárosainak ültetett bükkfacsemetéket is.
Karolina Kuniczka összegezve a testvérvárosi eseményt örömét fejezte ki, hogy a magyar küldöttség betekintést nyert a város kulturális intézmények, így a könyvtár, a múzeum, a kulturális központ működésébe. Meglátogathatták a sport és szabadidős egységeket is, és megismerhették a város terveit is a következő évekre vonatkozóan. Kiemelte annak fontosságát, hogy a két város gyermekei a focitornán találkozhattak egymással.
„Kis város vagyunk, de nagyon büszkék vagyunk a környezetünkre is. Sok időt el lehet itt tölteni a természetközeli környezetben, hiszen itt van az Odera, ahol akár kajakozni is lehet.”- tette hozzá a vezető. „Remélem, hogy a mostani találkozó egy újabb értékes adaléka a két város közötti kapcsolat fenntartásának, a kommunikációnak, és tovább segíti a kultúránkban fennálló különbségek és hasonlóságok felfedezését.”
A testvérvárosi kapcsolatok Darius Polowy, Raciborz polgármestere szerint nagyon sokféle szinten működnek, alapvetően hivatalos formaságokban. De Zugló más, hiszen az 1997-ben az árvíz sújtotta városnak konkrét segítséget adott.
„Elvitték a gyermekeinket táborozni, hogy a megrázkódtatásokat nyugodt környezetben kipihenhessék. Innen indult az a testvérvárosi kapcsolat, ami túlmutat a hivatalos viszonyon, hanem szoros emberi kapcsolatokról szól” – mondta a polgármester. „A két város kapcsolatában továbbá még az is kiemelkedően fontosabb, hogy milyen előremutató, a fejlődést segítő tudást, gyakorlati példákat tudunk egymásnak átadni a jövőben is.”
Varga László Zoltán, a Zuglói Polgármesteri Kabinet köznevelési- és közoktatási referense nagyon pozitívan nyilatkozott a háromnapos útról, a legemlékezetesebb eseménynek a kajakozást tartotta, az állt legközelebb hozzá. A szakmai és kulturális programok közül a könyvtár működésében a társasjáték kölcsönzést tartotta a legérdekesebbnek, melyet Zuglóban is meg lehet valósítani. De azt is megemlítette, hogy az intézmény éves szinten 321 programot kínál nemcsak a könyvtár falai között, hanem kültéren is, csak azért, hogy felhívják az olvasás fontosságára, a kultúrára a figyelmet.
„Ami még nagyon szimpatikus és egyben elgondolkodtató is volt: a lengyelek munkához, munkahelyhez való hozzáállása. A magyarokhoz képest sokkal elhivatottabbaknak, sokkal elkötelezettebbeknek éreztem őket”- mondta Varga László Zoltán, hozzátette, hogy a pályázati rendszerük is más, komoly összegeket nyernek és hihetetlen fejlesztéseket tudnak ebből megvalósítani, pusztán azért, hogy a szolgáltatásaikat ingyenesen nyújthassák a lakosoknak.
Szakmai tapasztalatok szempontjából jónak ítélte a találkozót Kaposi István is, a Zuglói Önkormányzati Rendészet igazgatói referense, valamint a Zuglói Polgárőr és Önkéntes Tűzoltók Egyesületének alelnöke.
„A polgármester úrral egyeztettünk Raciborz és Zugló közbiztonságáról a hasonlóságok és a különbségek terén” – mondta lapunknak a szakember. „Felvázoltam a Szomszédom a rendőr és a Szomszédom a rendész programunkat. Ő ezt nagyon érdekesnek találta, de kifejtette, hogy itt, ebben a városban a méretéből és az elhelyezkedéséből adódóan más típusú közbiztonsági problémák vannak. Hozzátette még, hogy országukban a közbiztonsággal kapcsolatos állami szerepvállalás sokkal erősebb.”
Somogyi Tímea a családok képviseletében és a Zugrádió Családban marad című műsorának szerkesztő műsorvezetőjeként volt jelen az eseményen.
„Közvetlenül megtapasztalhattam a kisváros intervenciós együttműködési projektjét az önkormányzat társintézményeiben, melyek további inspirációt adnak, új ötletek megvalósítására motiválnak bennünket. Delegációnk tagjaival szakmai kapcsolódásainkat, ötleteinket tovább formáltuk.”
A Zuglói Család – és Gyermekjóléti Központ munkatársai, Udvarias Zita, Dobrovich Attila, Molnár Edit is pozitívan értékelték a programokat. Udvarias Zita kiemelete, hogy erősítették az intézmények közötti kapcsolatokat az út során, valamint kreatív példákat láttak szakmai téren is.
Kovács Tamás, a Teleki Blanka Gimnázium tanára, igazgatóhelyettese kiemelte a helyi kulturális intézményekben tett látogatásokat, a helyiek vendégszeretét.
„Érdekes volt betekintést nyerni egy másik város működésében, és az ottani kreatív energiák inspirálóan hatottak rám.”
A focista gyermekek csapatát Monda Zoltán testnevelés tanár, osztályfőnök, valamint Veisz Viktor történelem-könyvtár-napközis segítő tanára a Móra Ferenc Általánosiskolából, továbbá Laukó Péter a Zuglói Sport- és Rendezvényszervező Non-Profit Kft. sportszalmai referense kísérte el.
A 6-7. osztályos gyermekek a racibórzi iskolák két-három évvel fiatalabb fociakadémistáival játszottak. Monda Zoltán nagyon kellemesnek értékelte mind az utat, mind a fogadtatást, a szervezést. Idejük nagyrészét a focipályán töltötték a gyermekek, de meglátogatták a Raciborzi Sport- és Szabadidőközpontot, ahol fürödni tudtak. A vendéglátók elvitték őket egy pizzázással összekötött bowlingozásra, ahol dartsozni is tudtak a gyerekek. A programok fejlesztették a szociális kapcsolatokat. Monda Zolta hozzátette, hogy nagyon jól érezték magukat, bár szerinte jobb lett volna, ha hasonló korosztályú gyermekeket szerveznek össze, és például elkísérték volna a magyar csapatot a szabadidős programokra.
Szécsi Szabrina Mira, a Móra Ferenc Általánosiskola tanulója, a fiúk között a három lány egyike, aki pályára lépett. Négy-öt éve űzi ezt a sportot, az edzéseken lányok között játszik, de az iskolában és a játszótéren a fiúkkal rúgja a bőrt.
Általában csatár, középpályás posztban játszik. A meccset ő végig is játszotta, a tornát jónak értékelte, a kapusuk védéseit külön kiemelte, és az ellenfél csapatot is fiatalabb koruk ellenére erősnek érezte. A programokkal is elégedett volt, vagyis az arborétumi látogatással, az Sportcentrum aquaparkjában töltött idővel. Ez volt az első alkalom, hogy Lengyelországban járt.
A küldöttség tagjai: Kinisch Andrea, ifjúsági és testvérvárosi kapcsolatokért felelős tanácsnok, Tóth Attila szabadidősport feladatok felügyeletét ellátó tanácsnok, Lévai Sándor, a Cserepesház Non Profit Kft. szakmai igazgatója, Csikai Mária az önkormányzat pályázati osztályának projektmenedzsere, Somogyi Tímea, a Családcentrum alapítványtól, Merker Viktor projektmenedzser, Udvarias Zita, Dobrovich Attila, Molnár Edit a Zuglói Család – és Gyermekjóléti Központ munkatársai, Varga László Zoltán a zuglói Polgármesteri Kabinet köznevelési- és közoktatási referense, Szilágyi Gábor, Kaposi István, a Zuglói Önkormányzati Rendészet igazgatói referense, a zuglói polgárőr és önkéntes tűzoltók egyesületének alelnöke, Kovács Tamás, a Teleki Blanka Gimnázium tanára, igazgatóhelyettese, Monda Zoltán testnevelés tanár, osztályfőnök, Veisz Viktor történelem-könyvtár-napközis segítő tanár Móra Ferenc Általánosiskola, Laukó Péter a Zuglói Sport- és Rendezvényszervező Non-Profit Kft. sportszalmai referense.