Nem megszokott gyereknapi programmal várta a diákokat és a szakembereket az önkormányzat és a ZKNP. Míg a fiatalok interaktív színházi előadáson vehettek részt, a felnőttek a gyermekvédelem kihívásairól beszélgettek.
Ki az áldozat, az aktív védelmező, a passzív védelmező, a tétlen szemlélő, a passzív csatlós, az aktív csatlós, az aktív bántalmazó – ezeket a fogalmakat tisztázták a Kaesz Gyula Faipari Technikum és Szakképző Iskola diákjai és a Láthatáron Csoport színészei a Pitbull Kamilla Gimnázium című interaktív előadás után. Péntek délután a falkatörvényről is szó esett, és arról is, hogy a tétlen szemlélő tulajdonképpen támogatja a bántalmazást.
Takácsné Mandics Gabriella iskolai szociális segítő azt mondta, a színházi nevelés a kamaszoknak való, hiszen a mostani generáció nagyon vizuális és kimondottan hatásosnak nevezte a módszertant, hiszen az interaktív előadást a gyerekektől karnyújtásnyira tartották, így a megformált figurák helyébe tudtak helyezkedni.
Szakmai programmal folytatódott a pénteki rendhagyó gyereknap: A gyermekvédelem kihívásai: Az erőszak visszaszorítása az intézményekben címmel gyermekvédelmi fórumon vehettek részt az érdeklődők. A nap fővédnöke Horváth Csaba polgármester köszöntőjében elhangzott, három gyerek édesapjaként az ő védelmüket tartja a legfontosabbnak, s rámutatott: azon kell dolgozniuk, hogy minden gyereknek lehetősége legyen a játékra, a tanulásra, az egészséges fejlődésre és a biztonságos környezetre. „Büszke vagyok arra, hogy Zuglóban olyan gyermekvédelmi hálózatot tartunk fenn és olyan összehangolt intézkedések sorát hajtottuk végre, amelyek a zuglói gyermekvédelmi rendszert az egyik legjobbá teszik az országban” – fogalmazott a kerület vezetője, majd a 2022-ben elfogadott gyermekvédelmi koncepció fontosságáról beszélt, megemlítve két kulcselemét, az elköteleződési nyilatkozatot és az eljárásrend kialakítását. Horváth Csaba a megelőzés fontosságáról is beszélt, a Békés Otthon, a Békés Iskolák és az Erősebb Nem! kampányt emelte ki.
Kinisch Andrea ifjúsági tanácsnok a gyermekvédelmi koncepcióról tartott előadást. Leszögezte, a gyermekbántalmazás semmilyen formája sem elfogadható. Hangsúlyozta, a koncepció három szinten – önkormányzati, intézményi, egyéni – zajlik, és kiemelten fontosnak tartja a prevenciót. Ezzel kapcsolatban elmondta, az önkormányzat nagy hangsúlyt fektet a szakemberek érzékenyítésére, és arra, hogy megfelelő tudást kapjanak a témával kapcsolatban. A tanácsnok előadásában hangsúlyos szerepet kapott a Békés Iskolák Program új modulja, a Vigyázz rájuk! Az alapvetően a kortárs bántalmazás megelőzését szolgáló program legújabb eleme a szakembereknek szól, célja, hogy a gyerekek körül lévő felnőttek felismerjék a bántalmazást.
A fórum kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott, Perintfalvi Rita az Amire nincs bocsánat – Szexuális ragadozók az egyházban című sikerkönyv szerzője, teológus és Máhr-Urbán Beatrix, a Zuglói Család-és Gyermekjóléti Központ megbízott igazgatója beszélgetett Jaksity Katával.
A megbízott igazgató úgy vélekedett, hogy beszélni kell a rossz bánásmód minden aspektusáról, és azt is elmondta, hogy az iskolai szociális segítő kollégái révén testközelibb a munka. Perintfalvi Rita kötetében 10 áldozat beszél név nélkül, köztük van olyan is, akinek még a szülei, a házastársa, a gyerekei sem tudják mi történt vele.
A beszélgetés minden résztvevője egyetértett abban, hogy az áldozathibáztatás, a társadalom hozzáállása nem segít abban, hogy a bántalmazottak elmondják, mit történik velük.
Az is elhangzott, hogy előfordul az is, a bántalmazó felnőttek nincsenek tisztában azzal, hogy bántalmaznak, nem gondolják át a szavaikat, tetteiket. Máhr-Urbán Beatrix szerint már a képzéseken is oktatni kellene a bánásmóddal kapcsolatos ismereteket.
A szakemberek megbeszélték azt is, hogy egy érintett intézmény, annak munkatársai sokszor összezárnak annak érdekében, hogy ne sérüljön a jó hírnevük.
A programon a szakemberek, az alapítványok, szervezetek képviselői, az óvodapedagógusok mellett részt vett mások mellett Sokacz Anikó és Tóth Attila önkormányzati képviselő is.