A 2024-es Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-bajnokságán Magyarország válogatottja óriási sikert aratott: a nemzetek összesített pontversenyében a harmadik helyet szerezték meg. A Magyar Szervátültetettek Szövetségének 56 sportolóból álló csapata 10 különböző sportágban mérette meg magát a lisszaboni rendezvényen, és összesen 55 arany-, 46 ezüst- és 28 bronzéremmel tértek haza.
A magyar csapat egyik büszkesége, Hanyu Zsuzsa, Zuglóban élő sportoló, akinek 2005-ben derült ki a vesebetegsége, 2010 októberében pedig sikeres vesetranszplantáción esett át. A testvérétől kapott vese azóta is kiválóan működik. Zsuzsa 2011-ben kezdett el sportolni, és első versenye a 2014-es krakkói Európa-bajnokság volt. Azóta minden jelentős nemzetközi versenyen részt vett, és számos érmet szerzett tollaslabdában, dartban és petanque-ban. Az idei Európa-bajnokságon Zsuzsa tollaslabdában egyéni versenyben megszerezte az aranyérmet, és vegyes párosban a dobogó harmadik fokára állhatott, csontvelő-transzplantált társával pedig Európa-bajnoki címet szereztek. Petanque-ban szintén remekelt: egyéniben és női párosban is aranyérmet nyert.
Lakatos András 37 éves, Zuglóban élő sportoló, aki példaként szolgál arra, hogy a szívátültetés után is teljes, aktív életet lehet élni. András életét egy hirtelen szívbetegség változtatta meg drámai módon 2014-ben. Szívátültetésre szorult, amelyet a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán végeztek el. Az operáció sikeres volt, és egy évvel a transzplantáció után András elkezdett újra aktívan sportolni.
Gyermekkora óta rendszeresen sportolt, és a szívátültetés után sem hagyta abba ezt a szenvedélyét. Miután felépült a műtétből, rövidesen csatlakozott a szervátültetettek tollaslabda válogatottjához, ahol gyorsan kitűnt kitartásával és teljesítményével. 2023-ban megszületett kislánya, ami újabb hatalmas motivációt jelentett számára. Az idei Európa-bajnokságon András tollaslabdában ismét remekelt: az egyéni versenyen a dobogó harmadik fokára állhatott, ami hatalmas eredmény számára, hiszen ez az esemény egyben a Szív- és Tüdőátültetettek Európa-bajnoksága is volt. Emellett páros versenyszámban is sikeres volt: csontvelő-transzplantált női párjával és veseátültetett férfi párjával egyaránt ezüstérmet szerzett. András számára ezek az érmek nem csak a fizikai teljesítményt jelképezik, hanem az újrakezdés és a küzdelem szimbólumai is.
Az Európa-bajnokság során a magyar csapat legfiatalabb tagja, a 16 éves Varga Dominik két bronzérmet szerzett asztaliteniszben, míg a 72 éves Pengő László úszásban négy arany- és egy ezüstérmet nyert. Jakucs Edina, a csapat egyetlen tüdőátültetett versenyzője, három arany- és egy ezüstérmet szerzett asztaliteniszben. A legeredményesebb férfi versenyző Domonkos Ádám lett, aki négy aranyérmet nyert úszásban, és több váltóversenyben is dobogóra állhatott.
A magyar csapat eredményei túlmutatnak a sportpályán: ezek a sikerek bizonyítják, hogy a szervátültetés nem a vég, hanem egy új kezdet. Az elért eredmények mögött orvosok, edzők, családtagok és támogató közösségek munkája áll, akik mind hozzájárultak a sportolók sikereihez.
Feszt Tímea