Zugló polgármestere szerint Magyarország ma nem teljesen szabad ország, mert az elmúlt bő évtizedben a hatalom módszeresen, lépésről lépésre fosztott meg minket a szabadságunktól. Horváth Csaba az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulója alkalmából szervezett önkormányzati megemlékezésen azt mondta, békésen, de határozottan fel kell lépni az elnyomás ellen.
A borús időben tartott megemlékezésen Horváth Csaba aláhúzta: nekirontottak a szabad sajtónak, bevezették a cenzúrát, felszámolták az egyetemi autonómiát, lerombolták az önkormányzatiságot. „Megfosztanak minket a nekünk járó uniós forrásoktól és tétlenül nézik az emberek elszegényedését. Ki kell vívnunk a szabadságunkat!” – mondta, majd hozzátette: „tartozunk ezzel ’48 és ’56 hőseinek, magunknak, de mindenekelőtt a gyerekeinknek, az unokáinknak.”
Hasonló gondolatokat fogalmazott meg a kerület két országgyűlési képviselője, dr. Hadházy Ákos és Vajda Zoltán is. Az előbbi politikus szerint „az 1848. március 15-ével ma is sok párhuzamot lehet vonni, ami rendkívül nagy baj.”
Az aktualitásokat nagyon könnyű megtalálni – fogalmazott dr. Hadházy Ákos. Elég csak a 12 pont első pontjára gondolni: „Kívánjuk a sajtó szabadságát, a cenzúra eltörlését!” Ma sincs sajtószabadság, és a kormány propagandagépezete ugyanazt a feladatot látja el, mint Petőfiék idejében az osztrák cenzúra – mondta a politikus.
Vajda Zoltán, Alsórákos országgyűlési képviselője 1989. március 15-t hozta fel példaként. Úgy vélte, ma is hasonló a helyzet, mint 34 éve volt. „Csak ma pont attól kell megszabadulnunk, aki akkor még a mától aggódott” – fogalmazott. Szerinte optimizmusra adhat okot, hogy a magyar történelemben volt már néhány rendszerlebontás, de sajnálatosnak nevezte, hogy mindig ezzel kell foglalkozni.
Az ünnepséget a Hunyadi János Ének-Zenei, Nyelvi Általános Iskola kórusa Igaliné Büttner Hedvig vezetésével, valamint zuglói Petőfi 200 középiskolai szavalóverseny győztese, Szabó Vilmos Barnabás (Horvát Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium) produkciója színesítette.
Az ünnepség végén a résztvevők megkoszorúzták az emlékművet. Az önkormányzat koszorúját Horváth Csaba polgármester, Horváth Zsolt, Hajdu Flórián és Rózsa András alpolgármesterek közösen helyezték el, illetve a kerületi pártok, kisebbségi önkormányzatok, civil szervezetek képviselői és számos magánember is megemlékezett a 175 évvel ezelőtti hősökről.