Mennyire aktívak a fiatalok, az úgynevezett Z-generáció a közéletben? Mivel lehet bevonni a fiatalságot a politikába? Nagy Ádám, ifjúságkutató, Mikecz Dániel politológus, Sudár Orsolya a Szikra Mozgalom zuglói szervezője, és Török Virág, a Societas Baloldali Ifjúsági Mozgalom tagja vitatta meg ezeket a kérdéseket Horváth Csabával, a Városért Egyesület elnökével a Civil Házban.
Horváth Csaba a beszélgetést felvezetve megosztotta a hallgatósággal azt a tapasztalatát, miszerint az elmúlt hónapokban a fiatalok aktivitása megsokszorozódott. Bár általánosságban kialakult róluk az a kép, hogy nem érdeklődnek a közélet iránt, de a valóság most éppen az ellenkezőjét mutatja: a közéleti kérdések súlya határozza meg, hogy mennyire hallatják a hangjukat. Ennek egyik ékes példája az influenszerek által szervezett, gyermekbántalmazás elleni, becslések szerint 150 ezer fős tüntetés február 16-án. Megjegyezte, hogy a fiatalok nincs bizalmuk a pártok és az intézményesített politikával szemben.
A Z-generáció kifejezést egyes kutatások szerint 1995-2009 vagy 2012 között született fiatalok csoportjára használják.
Nagy Ádám úgy látja, hogy a 2010-es évekhez képest az akkori „új csenden generáció” mostanra aktívabbá vált.
Mikecz Dániel szerint a politikai véleményformálás általános csatornái zártak, de ez nem jelenti azt, hogy a fiataloknak ne lenne véleményük a politikáról. Általánosságban ez a generáció fontos helyi ügyekért képes kiállni. A közösségszervezésben élen járnak.
Török Virág felvázolta generációjának jellemzőit: az alaptulajdonság a szorongás, amit sok más mellett a klímaváltozás, a jövő kilátástalansága, a családalapítás, a lakhatási kérdés megoldatlansága táplál. Kifejtette, hogy a fiatalok nem a pártpolitikától várják a megoldást, ezért is aktívak és hajlandóak fontos ügyek mentén politizálni. A fiataloknak nem halat, hanem hálót kellene a kezükbe adni.
Sudár Orsolya úgy véli, hogy a pártoknak nem arra kellene törekedniük, hogy megszólítsák a fiatalokat, hanem eszközt kellene a kezükbe adni. A fiatalok ban nincs hit a képviseletekben, mert nem állnak ki mellettük a politikai pártok. A szolidaritás nagyon fontos eleme az összefogásnak.
Tény, hogy nagyon sok fiatal vállalt munkát külföldön főleg Londonban, Berlinben.
Török Virág úgy látja, hogy egy megfelelő egészségügyi, szociális ellátó rendszer, színvonal oktatás, munka- és lakhatási körülmények itthon tartaná a fiatalokat.
Fontos lenne a megtartó közösség, kormányzás gondoskodása a fiatalok első lépéseinek megsegítése.
Sudár Orsolya alapítótagja a 2019-ben szerveződött Szikra Mozgalomnak. A mozgalom képviselője, Jámbor András a parlamenti választásokon bekerült az országgyűlésbe. Hogyan alakulhat párttá egy fiatalokból szerveződő közösség? Kísérletezéssel, bátorsággal, elszántsággal, közösségépítéssel, egymásra való odafigyeléssel, türelemmel, taglalta Sudár Orsolya.
Török Virág abban látja a megoldást, hogy a fiatalok képessé váljanak saját véleményük, gondolataik megformálására, vagyis önmagukat és nem egy pártot képviselni.