A családon belüli problémákat közösen lehet megoldani, csak kell hozzá a szándék, az egymás elfogadása. Ráadásul a változások szűk két hónap alatt is elindíthatók, ezt mesélték a Kék Ibolya Műhelymunka Párkapcsolati Tréning című programban résztvevő családok. A négyalkalmas ingyenes foglalkozássorozatot a Családcentrum Alapítvány a Zuglói KEF támogatásával indította útjára júniusban. A július végi záróesemény után beszélgettünk a szülőkkel és Somogyi Tímeával, a Családcentrum Alapítvány szakemberével.
A foglalkozásokra eredetileg csak szülőket vártak, de a családok kérésére elindítottak 5 éves kortól egy gyermekcsoportot is, ahol a gyermekek az életkoruknak megfelelően a szülőkhöz hasonló témákkal dolgoztak fel. Külön volt apa és anya csoport, a négy alkalmon belül pedig közösen is foglalkoztak a problémákkal, tájékoztatta lapunkat Somogyi Tímea. A programban az erőszakmentes kommunikáció, önismeret, stresszkezelés, párkapcsolati témák kerültek előtérbe a résztvevő családok helyzetéhez alakítva.
Gy. Eszter Anikó, B. Bálint Sándor és nyolcéves kisfiuk a családon belüli indulatkezelés megoldása miatt jelentkeztek a Kék Ibolya programba.
„Erőteljesen éljük meg az indulatainkat” – mesélte Eszter. „A csoportba jelentkezve eleinte nem gondoltunk nagy változásra, de ahogy haladtunk előre, olyan technikákat sajátítottunk el szinte tudatalatti szinten is, ami érezhetően változást hozott a mindennapjainkban. Az együtt dolgozás, a csoportmunka rengeteget segített. Amint elkezdtünk pozitív értelemben másként viselkedni egymással és a kisfiunkkal is, ő is másként kezelte az indulatait.”
„A csoporton belül láttuk, hogy nem vagyunk egyedül a problémáinkkal, sőt voltak, akik sokkal nehezebb helyzetben voltak, mint mi.” – vette át a szót Bálint. „Egy tanulási folyamatban vagyunk, reméljük és hiszünk is benne, hogy ezáltal könnyebb lesz az életünk. Nem azok a fajta emberek vagyunk, akik elmenekülünk a problémák elől. Mindent közösen beszélünk meg, és ha vannak gondok, akkor nem dugjuk a fejünket a homokba, hanem tudjuk, hogy ezzel tényleg foglalkozni kell. Ezért is jöttünk el együtt erre a programra.”
„A legjobb az volt, hogy a gyerekünkkel is foglalkoztak, nemcsak velünk kettőnkkel külön-külön és együtt is.” – tette hozzá az édesanya. „Ha nincs segítségünk, és nem tudjuk kire bízni a kisfiunkat, akkor nem tudunk együtt jönni. Ennek a programnak egy óriási erőssége, hogy itt órákon át odafigyelve, odafordulva, lelkesen szakember foglalkozott a kisfiunkkal egy meseterápia keretében. Így a problémánkat is családi szintéről segített megoldani.”
Eszter és Bálint mindketten arra biztatják a problémákkal küzdő családokat, hogy legyenek bátrak, és jöjjenek el egy ilyen programra, mert csak jól jöhetnek ki belőle.
„Az első lépés az, hogy felismerjük a problémát. Ha ez megvan, akkor innentől kezdve már minden magától megy. Timi (Somogyi Tímea) és Zoli (Suhajda Zoltán, az alapítvány kurátora) tényleg nagyon figyelemmel kíséri a családunk előmenetelét” – zárta a beszélgetést Bálint.
„Akik ide jelentkeznek, meglátják, hogy nincsenek egyedül” – tette hozzá Eszter. „Amennyit beleteszünk egy ilyen programba, annál többet tudunk elvenni magunknak, csak pozitívan hathat az életükre.”
A másik házaspár, Fejes Erzsébet és Berényi Zoltán 13 éve kisfiukkal együtt az erőszakmentes kommunikáció témája miatt csatlakoztak a programhoz.
Erzsébet korábban is részt vett a Családcentrum Alapítvány más programjain, Zoltán érdeklődését pedig felkeltette, amit a felesége mesélt. Együtt döntötték el, hogy részt vesznek a programon.
„Az erőszakmentes kommunikáció nagyon megfogott. Nemcsak a gyereknevelésnél, de akár a hétköznapi életben is használható” – magyarázta Erzsébet.
„Az erőszakmentes kommunikációval sokkal könnyebben és sokkal jobb eredménnyel tud az ember fejlődni. A gyermekén is látszik az, hogy ez a módszer működik.” – tette hozzá Zoltán. „Mindannyian hozunk mintákat a szülőktől, és mindannyian jobbak akarunk lenni náluk. Ahhoz, hogy mi jobban, korszerűbben és sikeresebben neveljünk gyermekeinket, ahhoz kell a személyes fejlődés. A Családcentrum Alapítvány pedig erre ad lehetőséget, módszereket.” Zoltán hozzátette még, hogy azért is jelentkeztek közösen a programra, mert „mi együtt vagyunk erősek” – fogalmazott.
„A programtól szélesebb látókört kaptunk. Olyan utakat, megoldásokat mutatott meg, amikre eddig nem is gondoltunk, hogy eredményesek lehetnek. Szinte egy lelki szakácskönyvet nyitottunk meg. Egy iránytűt kaptunk.” – mondta Zoltán.
„Az erőszakmentes kommunikáció mellett az önismeretünket is fejlesztettük. Nagyon klasszul felépített ez a program.” – mesélte Erzsébet.
„Sokkal többként jövünk ki, mint ahogy bementünk. Minél több emberhez el kellene jutni ennek a kezdeményezésnek, mert ebben a mai világban sokat segítenek a családosoknak egy ilyen programon való részvétel.” – zárta a beszélgetést Zoltán.
Somogyi Tímea, a Családcentrum Alapítvány szakembere lelkesen mesélte, hogy a 13 éve zajló segítő munkájuk gyümölcse végre beérett, hiszen a Kék Ibolya program keretében gyűlt össze a legnagyobb számú férfi csoport.
„Tudjuk, hogy akkor lehet eredményes egy terápia, ha eljön az édesanya az anyacsoportba, eljön az édesapa az apacsoportba, a gyermek a gyermekcsoportba, és van amikor közösen, illetve külön-külön dolgoznak” – vázolta fel a program szerkezetét a szakember. „A legelején megbeszéltük, hogy ki milyen gonddal jött és azon dolgoztunk. Minden egyes foglalkozási alkalom elején megnéztük, hogy az előző találkozás óta mit tudtak tenni, meddig jutottak el az elsajátított eszközök birtokában.”
Somogyi Tímea elmondása szerint érdekes tapasztalat volt látni, hogy egy bizonyos témát mennyire eltérően vázol fel egy anya az anyacsoportban és egy apa az apacsoportban. Majd hogyan lehet egy szupervízióval közelíteni egymáshoz a véleményeket.
A szűk két hónap alatt a programban részt vevő családok úgy érezték, hogy óriási fejlődést értek el, derült ki a záróesemény megható beszélgetésén.
„Mindennek az alapja a saját önismeretük, és azzal kezdtek el dolgozni. Az elején még nehéz volt itt körbe ülni, elmondani bármit is, de aztán szépen belejöttek. Hisz megérezték, milyen jó érzés, hogy őrájuk figyel mindenki, végre meghallgatják és segítséget próbálnak nyújtani. Nem érezték magukat egyedül a nehézségükkel, a problémáikkal.”
A szakember is elégedett volt a program eredményével.
„A program névadója, a kék ibolya szimbolikája azt üzeni, hogy elfogadlak olyannak, amilyen vagy, kitartok melletted. A szülők és a gyermekek itt bebizonyították, hogy hajlandóak és képesek is közösen egy célért, a családjuk megőrzéséért dolgozni” – mondta a szakember. „Fantasztikus volt látni, hogy a négy alkalom alatt hogyan tudtak egymásra is ráhangolódni a családtagok. A nők kimondták, hogy a férfiakban meg lehet bízni. Rájuk lehet bízni a gyermeket, amire nem is gondoltak volna korábban, vagy hogy a gyermeküket el merték engedni egy biztonságos környezetben, ahol órákig foglalkoztak velük a szakembereink.” – zárta a tájékoztatót Somogyi Tímea.