Milyen testi és lelki okai lehetnek annak, ha egy baba nem fogan meg? Tudatos családtervezési programot indított útjára a Családcentrum Alapítvány, melynek célja, hogy az orvosi kivizsgálás után, illetve azzal párhuzamosan empatikusan, személyre és párra szabottan, a lehető leghatékonyabban mentorálják a párokat a várva várt gyermekáldás érdekében.
Somogyi Tímea az alapítvány szakembere, és Suhajda Zoltán, az alapítvány kurátora hangsúlyozta, hogy az orvosi protokoll alapján akkor érdemes szakemberekhez fordulni, ha 35 éves kor alatt egy év elteltével, illetve 35 éves kor fölött fél év után sem fogan meg a baba. Ilyenkor az az első, hogy kezdődjenek meg az erre vonatkozó orvosi vizsgálatok mindkét félnél.
„Mi a Creighton Model Fertility Care módszert alkalmazzuk, melynek az a lényege, hogy a nőnek megtanítjuk, hogyan lehet tudatosan figyelni teste működésére, a ciklusaira. Így derülhet fény egészségügyi nehézségekre, például az endometriózisra is. A programunk fontos része, hogy a férfi ugyanígy figyeljen a saját testére, így a felmerülő problémák orvosolhatók” – vázolta fel a Tudatos családtervezés program alapjait Somogyi Tímea. „Ha nincs orvosilag bizonyítható eltérés, akkor érdemes feltárni a lelki okokat. Ez olyan, mint egy nyomozás, ami azért nehézkes, mert nagyon sokféle gyökere lehet”– tette hozzá a szakember. A terápia a gyermekvállalás motivációjának kiderítésével kezdődik, vajon társadalmi elvárásoknak akarnak megfelelni, vagy valóban úgy érzik, hogy eljött az idő a család a bővülésére, és mindketten boldogan várják az utódot. Majd a babavárással kapcsolatos félelmeik, érzéseik, gondolataik tudatosítása is fontos.
„Rengeteg félelem fakadhat a nehéz szülésekről szóló családi történetekből, a szülés utáni nem alvásról, a „kis gyerek kis gond, nagy gyerek nagy gond” sztereotípiákból. Miközben azt nem pontosítják a nem alvásnál, hogy igen, az első három hónap a szülés után vélhetően nem könnyű, de aztán szép lassan minden normalizálódik. De az is előfordulhat, hogy a párnak van már egy gyermeke, akivel sok probléma volt. Vagy a szakmájában sikeres hölgy szeretne gyermeket, de igazán nem szeretné feláldozni a gyermekért az elért eredményeit. Sok nő azt érzi, hogy ketyeg a biológiai órája főleg 35 éves kor felett.”
„Óriási feszültséggel és szorongással jár, hogy vajon miért nem sikerül”– vette át a szót Suhajda Zoltán. „Nos, mi ebben a folyamatban állunk a párok mellett, és átsegítjük őket a nehézségeken. Erre rengeteg módszer áll a rendelkezésünkre, kezdve ott, hogy a párok között már meglévő bizalmat elmélyítsük, vagy feltárjuk, hogy a leendő nagyszülők hogyan viszonyulnak a gyermekük által választott párhoz. A vetélések után is nagyon nehéz újra kezdeni a folyamatot, és mi ilyenkor is tudjuk a párokat támogatni. Van olyan gondolat is, hogy hogyan áll vissza a női test a szülés után, vannak nők, akiknek ez is nagyon fontos. Tudatos táplálkozással ezt a kérdést is lehet orvosolni. Mi azt tapasztaljuk, ha sikerül a lelki problémákon felülkerekedni, belelazulni a gyermekvárásba, akkor megtörténik a csoda”– zárta a beszélgetést Suhajda Zoltán