A Magyar Kultúra Napja ingyenes eseménysorozatot a Kulisszatitkok vendégeként Ónodi Eszter Jászai Mari-díjas színművész kezdte, majd táncházzal folytatódott a Cserepesházban, végül egy gyermekrajzkiállítással zárult a Zuglói Ifjúsági Centrumban (ZIC).
A zuglói Liszt Ferenc Általános Iskola 3-8. osztályos diákjainak Budapest érdekességeit bemutató festményeiből, rajzaiból, karikatúráiból „Budapest 150 Gyermekszemmel” címmel rendeztek kiállítást a ZIC-ben, mely február 16-ig látogatható. A megnyitón Limbach Annamária iskolaigazgató mondott beszédet, aki méltatta a nagymúltú iskolában zajló vizuális művészi nevelést, melynek kiemelkedő szakembere Pogány Krisztina művésztanár, akinek irányításával szép alkotások születtek. A tárlat a Budapest150 eseménysorozathoz is kapcsolódik.
A Cserepesházban a Magyar Tánház Gyerekeknek – Aprók tánca címmel harminc éve tartanak foglalkozásokat gyermekeknek. Idén a Magyar Kultúra Napja alakalmából ingyenesen vehettek részt a gyermekek a szüleikkel együtt a Mező Együttes és Kovács Zsuzsanna néptáncoktató foglalkozásán. Előtte szintén a szülők közreműködésével Kiss Erzsébet vezetett kézműves foglalkozást.
Ónodi Eszter Jászai Mari-díjas színművésszel a Kulisszatitkok vendégeként Katona Zsuzsa rendező beszélgetett a művészi pályáról, élete fontos fordulópontjairól.
Egy kitérővel jelentkezett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ugyan a szülei eleinte csak egy kamaszos hóbortnak vélték a színészet iránti rajongását, ahogyan korábban a zenéléshez és a rajzhoz hasonlóan, arra gondoltak, hogy ezen is túl lesz majd. Jó tanuló és a szülei szerint jó gyermek volt, így követte felmenői tanácsát, és az ELTE bölcsészkarának angol szakára kezdett el járni.
„Azt éreztem, hogy az Egyetemi Színpadon a játék örömöt szerez, benne vagyok egy csapatban, közösen létre hozunk egy olyan dolgot, amire a közönség is kíváncsi” – mesélte.
A főiskolára másodjára jutott be, amit szintén jó időzítésnek tartott, mert éppen be tudta fejezni az angol szakot. A főiskolán úgy érezte, hogy a helyére került. Korán kapott színházi és filmfőszerepeket. A kiemelkedő művészfilmek mellett első közönségfilmje a Meseautó hozta meg számára az országos ismertséget. A tévésorozatok közül meghatározó élménye volt Janka alakja az Aranyéletben.
Számos közönség, szakmai és állami elismerés övezi pályáját, több mint húsz éve a Katona József Színház tagja.
„Ha egyszer bekerülök a Színház Lexikonba, az én cikkelyemnél az Ibsen Nórájának a főszerepe biztosan ki lesz majd fejtve.”
Manapság a színházi munkái mellett alkalmanként az Ónodi Eszter and the Open Pub formációval énekel, amit azért tart csodának, mert a színházi zenés darabokban érzése szerint nagyon rosszul teljesített. Molnár Gál Péter kritikus szavait idézte a Koldusoperában nyújtott alakításáról: „Ónodi Eszter a főiskolai énekoktatás szégyene”. De egy David Bowie emlékkoncert kapcsán a művésznő végre „megtalálta a hangját”.
Emellett a környezettudatosság is az élete részévé vált miután látta David Attenborough Élő bolygó című filmjét. Igyekszik minél kevesebb hulladékot termelni, így lehetőség szerint például a zöldségek héjából alaplevet, a krumpli héjából pedig csipszet készít a családjának.
A Magyar Kultúra Napját 1989 óta ünnepli az ország január 22-én, arra emlékezve, hogy 1823-ban ezen a napon tisztázta le a Himnusz kéziratát Kölcsey Ferenc Csekén. 2022-ben a magyar Országgyűlés a Himnusz befejezésének 200. évfordulója alkalmából január 22-ét hivatalos állami emléknapként a Magyar Kultúra Napjának nyilvánította.